W 2019 roku tylko nieliczni dostaną 500 plus. Trzeba spełniać jeden warunek

W 2019 roku tylko nieliczni dostaną 500 plus. Trzeba spełniać jeden warunek

500 plus nie dostaną w przyszłym roku rodziny, w których zarabia się tzw. minimalną krajową. To efekt rosnącej pensji i tego, że progi dochodowe w programie nie zmieniły się od momentu jego wejścia w życie. 

500 plus funkcjonuje jako program od 2016 roku. Jest wizerunkowym paliwem "PiS". Świadczenia rodzinne na dzieci w znaczącym stopniu poprawiają budżety polskich rodzin. Część z nich może jednak wkrótce pożegnać się z dodatkami.

Minimalna krajowa wyrzuci z programu 500 plus

Sprawa jest prozaiczna. W 2019 roku minimalne płace na etatach sięgną 2250 złotych brutto. To o 150 zł więcej niż dziś. Kluczowe dla sprawy są jednak wskazania zarobków "na rękę". I to one zaważą o utracie prawa do dodatków przez wiele rodzin. Kluczowym kryterium w 500 plus na pierwsze dziecko są kryteria dochodowe. Aby za pierwszą pociechę rodziny dostawały 500 zł, dochody na osobę nie mogą przekraczać 800 zł "na rękę".

Zagrożone modele rodzin

Zagrożone są zwłaszcza dwa modele rodzin - z rodzicami samotnie wychowującymi jedno dziecko, oraz model 2+2. Przy minimalnych płacach u rodziców (dziś 1530 zł), w tym roku łapią się jeszcze na rządową pomoc. W przyszłym roku etatowe minimum przekroczy już 1600 zł, przez co wskaźnik dochodu na osobę nieznacznie przekroczy wymagane 800 zł. O sprawie napisali już m. in. specjaliści z money.pl. Zaproponowali, by rządzący podwyższyli wspominany próg dochodowy, z 800 do 972 zł. Pozwoliłby wielu polskim rodzinom w których się nie przelewa nie wypaść z programu 500 plus, i to przez kilka lat. Uwzględniając przy tym możliwy wzrost płacy minimalnej. Kalkulacja dla polskich rodzin jest jasna. W modelach "zagrożonych" utratą świadczenia będzie to spora strata. Nie zrekompensuje jej ok. stuzłotowy wzrost zarobków w skali miesiąca.

Wzrost pensji to nie to

W praktyce 100-złotowa podwyżka płac, która ma pomóc rodzinom, wcale nie zasili domowego budżetu w takim stopniu jak czyni to świadczenie 500. Rządzącym podsuwano co prawda pomysł zmiany progów dochodowych, jednak w tej materii nie podjęto oczekiwanych przez wielu Polaków działań. Sporo rodzin utraci więc rządowe świadczenie. Kluczowym kryterium, by uzyskiwać świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko, jest więc zarobkowanie poniżej krajowego minimum.ZOBACZ TAKŻE:
    1. 500 plus nie dla wszystkich. Już niedługo część rodzin straci świadczenie
    2. Jedna decyzja PiS i tysiące rodzin straci 500 plus
    3. Afera wisi w powietrzu! Media: Rząd PiS zapłacił Polsatowi fortunę
    4. Rodziny musiały zwrócić 50 mln z 500 plus. Urzędnicy są bezlitośni
 
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News