Wstrząsający efekt 500 plus. Polacy będą wściekli bez wyjątku

Wstrząsający efekt 500 plus. Polacy będą wściekli bez wyjątku Źródło: Fot. Flickr/Narodowy Bank Polski

Program 500 plus jest jednym ze sztandarowych projektów rządu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jak się jednak okazuje, chociaż projekt miał początkowo służyć obywatelom, dziś naprawdę dużo ich kosztuje. Wyborcy nie są więc tym faktem zachwyceni.

Program Rodzina 500 plus bez wątpienia przyczynił się do wzrostu popularności PiS przed wyborami w 2015 roku. Partia rzeczywiście wcieliła go więc w życie, jednak wprowadziła zmiany, o których nie było mowy w kampanii wyborczej. Przede wszystkim pieniądze trafiły do rodzin, które mają więcej niż jedno dziecko lub nie przekroczyły danego progu dochodowego, a nie do wszystkich domostw, jak początkowo zapowiadano.

Jak program 500 plus wpłynął na polski budżet?

Co ciekawe, nie tylko sam projekt pożera ogromne ilości pieniędzy z budżetu państwa. Dodatkowymi kosztami okazały się sumy, które przeznaczono na zatrudnienie kolejnych urzędników odpowiedzialnych za funkcjonowanie programu. Jak wynika z obliczeń "Dziennika Gazety Prawnej", których dokonano na podstawie średnich zarobków pracowników administracji samorządowej, na ich pensje państwo przeznaczyło w 2017 roku łącznie ponad 14,1 mld zł. Jest to więc o 821 mln zł więcej, niż jeszcze w rok wcześniej. Poza tym liczba osób zatrudnionych w urzędach wzrosła o 1,6 proc. Przeciętne zarobki pracowników instytucji wyniosły ok.  4824 zł.

Ile program 500 plus kosztuje podatników?

- To są ukryte koszty programu Rodzina 500 plus. Nie tyle jego uruchomienia, ile stałego funkcjonowania. Gdyby programu nie było, to być może bylibyśmy nawet świadkami zmniejszania zatrudnienia - powiedział w rozmowie z mediami Marek Wójcik, reprezentujący Związek Miast Polskich. Wyborcy nie są zadowoleni z ogromnych sum, jakie państwo musi zapłacić za wdrożenie i utrzymywanie programu Rodzina 500 plus. Jednocześnie wielu obywateli nie wyobraża sobie jednak, że mógłby on zostać wycofany.

ZOBACZ TAKŻE: Wstrząsająca wizja Jackowskiego! Na dniach wybuchnie III wojna światowa, co z Polską?!

ZOBACZ TAKŻE: Kaczyńscy są winni katastrofy smoleńskiej?! Lech Wałęsa ujawnia

ZOBACZ TAKŻE: Wałęsa przed śmiercią chciał się pojednać. Szokująca odpowiedź PiS

ZOBACZ TAKŻE: Psiak przeżył piekło! Posklejana brudem i odchodami sierść ważyła 2 kg

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News