Skończył się czas na składanie wniosków na 500 plus. Teraz dostaniesz mniej

Skończył się czas na składanie wniosków na 500 plus. Teraz dostaniesz mniej Źródło: Fot. YouTube/Krzysztof Korycki

500 plus to zdecydowanie najważniejszy program zapomogowy stworzony przez Zjednoczoną Prawicę. W tym tylko roku kosztował 24,5 miliarda złotych. Osoby składające wniosek teraz dostaną mniej pieniędzy niż te, które były szybsze.

500 plus przysługuje na drugie i każde następne dziecko. W przypadku osób najuboższych istnieje możliwość przyznania świadczenia także na pierwsze dziecko. Rocznie program kosztuje miliardy złotych, lecz dzięki szybkiemu wprowadzeniu i tym samym spełnieniu obietnicy wyborczej przez PiS, cieszy się ogromną popularnością. Do tej pory nie zdarzyły się przerwy w wypłacaniu pieniędzy. Dochodziło jednak do sytuacji, w których państwo odbierało prawo do otrzymywania świadczenia z powodów majątkowych. Niemniej program funkcjonuje i nic nie wskazuje, żeby miał być kiedykolwiek likwidowany, zwłaszcza że krytyczne wobec niego ugrupowania z czasem zdecydowały, że należy go "modernizować". Z początkiem października rozpoczął się nowy okres przyznawania 500 plus, który potrwa do końca września przyszłego roku. Niestety osoby składające wnioski dziś nie mogą liczyć na tyle pieniędzy, ile otrzymają te składające odpowiednie dokumenty jeszcze dwa miesiące temu.

Wnioski na 500 plus najlepiej składać latem

Wnioski o 500 plus drogą elektroniczną w nowym okresie można było składać już od 1 lipca, natomiast "na piechotę" od 1 sierpnia. Ci, którzy zrobili to latem, mają z tego wymierne korzyści. Chodzi o wypłatę wyrównań aż do końca października.   Składając wniosek we wrześniu natomiast otrzyma się wypłatę do końca listopada z wyrównaniem za październik. Październik gwarantuje natomiast wypłatę go końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Późniejsze składanie wniosków eliminuje możliwość otrzymania wyrównań

Osoby składające wniosek po 31 października nie mogą już liczyć na zwroty ani wyrównania. Co prawda 500 plus zostanie wypłacone już od miesiąca złożenia dokumentów, nie dojdzie jednak do wypłat za miesiące poprzednie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w roku 2017 w całym kraju programem objęte zostało aż 3,85 milionów dzieci. Trafiły do nich 24 miliardy złotych, z czego aż 2,3 miliardy złotych zostało wypłaconych w województwie śląskim. Jak mówiła minister Elżbieta Rafalska, jej resort cały czas pracuje nad waloryzacją świadczeń i ich dostosowywaniem do zmieniających się realiów. - To jest dopiero trzeci rok obowiązywania tego programu (...) przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie się zastanowić nad tym, czy kryterium dochodowe będzie podlegało zmianie, weryfikacji (...) bo mamy też inflację, ale trzeba to robić po głębokim przemyśleniu - powiedziała w czerwcu minister pracy, rodziny i polityki społecznej. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Znamy WSTRZĄSAJĄCE wyniki II tury wyborów! Kaczyński dostanie zawału
  2. Służba Ochrony Państwa zrównana z podłogą przez Polaków! „Bezwstydne mendy”
  3. Atak na prowadzącą Projekt Lady! „Tak się te kobiety rozkładają, a mężczyźni…”
  4. NAJRZADSZE RASY PSÓW: NIE SZCZEKA I WSPINA SIĘ PO DRZEWACH. TELOMIAN
  5. Znaki zodiaku i ich tajemnice. Poznaj samego siebie
źródło: radiozet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News