Nie tylko 500 plus. Więcej pieniędzy na Twoje dziecko

Nie tylko 500 plus. Więcej pieniędzy na Twoje dziecko

Nowy rok szkolny zawsze oznacza dla rodziców dodatkowe wydatki. Od kilku lat domowe budżety Polaków zasila świadczenie z programu Rodzina 500 plus. Teraz do tego dochodzi kolejne świadczenie, dedykowane wszystkim uczniom rozpoczynającym rok szkolny. Możliwości wsparcia dla uczących się dzieci jest jednak więcej. 

500 plus to nie wszystko. Startuje program wyprawek szkolnych

Od lipca do końca listopada można składać wnioski w ramach programu "Dobry Start", zwanym też 300 plus lub po prostu wyprawką szkolną. To jednorazowe świadczenie, które przysługuje wszystkim uczącym się. Rodziny uczniów mogą składać wnioski zarówno drogą elektroniczną jak i stacjonarną - najczęściej do biur lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w gminach wypłacają też świadczenia w ramach programu 500 plus.

Stypendia dla uboższych

Ośrodki pomocy społecznej wypłacają też stypendia szkolne. Dedykowane są rodzinom, które mają problemy finansowe. Najistotniejszym kryterium jest tzw. dochód netto na osobę w rodzinie w skali miesiąca. By ubiegać się o stypendium szkolne nie może przekroczyć 514 zł. Wysokość wsparcia, zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, waha się, w zależności od wskaźnika dochodu netto na osobę, od 99,2 zł do 248 zł. Stypendia są przyznawane na okres od 1 do 10 miesięcy. Trzeba się jednak spieszyć - czas na złożenie wniosku upływa 15 września. Na potwierdzenie sytuacji finansowej nie obędzie się bez wykazania dochodów z pracy, czy innych świadczeń (z miesiąca poprzedzającego ten w którym złożono wniosek, teraz sierpnia).

Środki mają zostać wydane na określone zakupy, tj. przybory szkolne, podręczniki, plecaki. Ośrodki zwrócą też koszty korepetycji, okularów, drukarki. Poza sprzętami pomocnymi w nauce dotyczy to również czesnego, czy zakwaterowania w bursie.

Zasiłek na sytuacje losowe

W sytuacjach nadzwyczajnych, tj. śmierć rodziców, pożar lub zalanie mieszkania, utrata pracy przez rodziców, uczniom będzie przysługiwał zasiłek szkolny. Jest on wypłacany jednorazowo, w formie pieniężnej lub jako pomoc rzeczowa. Maksymalna kwota zasiłku wynosi 530 zł, a więc więcej niż w ramach 300 plus. By uzyskać wsparcie należy w dwa miesiące od zdarzenia przedstawić ośrodkowi pomocy rodzinie stosowne dokumenty. Poza instytucjami publicznymi wsparcie dla uczniów można uzyskać np. z fundacji. Np. Fundacja "Być Bardziej" ofiarowuje ciepły posiłek uczniom, po wcześniejszym wykazaniu dochodu na osobę w rodzinie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Gwiazda TVN zdradza mroczne kulisy swojej metamorfozy. „Nie jadłam nic przez rok”
  2. Emerytura dla matek: kryteria, zasady przyznawania, od kiedy i ile?
  3. Księżna Kate pod ostrzałem Brytyjczyków. Macierzyństwo ją przerosło
 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News