500 plus pochłania co roku z krajowego budżetu ogromne sumy. Nie inaczej będzie w roku 2019, chociaż po raz pierwszy w historii obecnych rządów Zjednoczonej Prawicy zauważymy w tej kwestii tendencję spadkową. Co dla Polaków oznacza zmniejszenie kwot przeznaczanych przez polityków obozu władzy na politykę socjalną?

500 plus trafia co miesiąc do tysięcy polskich domostw. Świadczenie ma pomagać szczególnie ubogim rodzinom w utrzymywaniu najmłodszych obywateli. Chociaż specjaliści w dziedzinie ekonomii od długiego czasu ostrzegają przed następstwami wprowadzania tego typu programu w życie, wśród większości wyborców cieszy się on zainteresowaniem i popularnością, zapewniając politykom Prawa i Sprawiedliwości niemalejące poparcie.

Rząd w przyszłym roku przeznaczy mniej pieniędzy na Rodzina 500 plus

Opinia publiczna była więc zadziwiona, kiedy okazało się, że w 2019 roku rząd przeznaczy na 500 plus ok. 21,2 mld zł. Zaobserwujemy więc obniżkę kwoty wydzielonej z budżetu na realizację programu aż o ok. 3 mld zł względem roku obecnego.

Dziennikarze bardzo szybko zwrócili się więc do polityków z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Nikt nie spodziewał się bowiem, że Prawo i Sprawiedliwość nagle zrezygnuje ze stopniowego rozwijania polityki socjalnej, związanego oczywiście z rosnącymi jej kosztami. Jak zapewnia Bartosz Marczuk, pełniący funkcję wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, decyzja władz nie ma związku ze spadkiem efektywności popularnego wśród obywateli programu.

– To efekt doskonałej sytuacji na rynku pracy. Rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia powodują, że mniej osób jest uprawnionych do świadczenia już na pierwsze dziecko – ujawnił otwarcie polityk związany bezpośrednio z Radą Ministrów pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Najbogatsze polskie miasta. One dostają najwięcej pieniędzy [RANKING]

Ile rodzin pobiera 500 plus? Statystyki dotyczące polityki socjalnej Prawa i Sprawiedliwości

Warto zaznaczyć, że dane w tym zakresie rzeczywiście mówią dziś same za siebie. Jak podają redaktorzy portalu Onet, w styczniu 2017 roku świadczenie wypłacano na 3,82 mln dzieci. Dziś liczba ta spadła do 3,74 mln. Na tę zmianę wpłynęła nie tylko lepsza sytuacja na rynku pracy, ale także ścisłe kontrole wśród osób pobierających 500 plus.

Co ciekawe, sumy odłożone z budżetu na rok 2019 na politykę prorodzinną znacząco się jednak nie obniżą i wyniosą jedynie o ok. 1 mld mniej. Jak zapewnił wiceminister, różnica zostanie przeznaczona na inne projekty socjalne, w tym program 300+ oraz pomoc najuboższym polskim obywatelom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkryto niepokojące ruchy Rosji. „Zbroi się przy granicy z Polską”
  2. Ile zarabia Małgorzata Kożuchowska? Najlepiej opłacana aktorka w Polsce
  3. PiS obiecał 4 tys. zł dla niepełnosprawnych dzieci. Ciężko chory Franek nie dostał ani grosza
  4. Jego historią żył każdy, jednak nikt go nie chciał. Jego cierpienie się w końcu skończyło
  5. Człowiek Dudy ujawnia. Oto co prezydent naprawdę myśli o Polsce w UE

Czy pobierasz świadczenie 500 plus?

Loading ... Loading ...

Co nam dało 500 plus? 8 zaskakujących efektów