PiS wydaje fortunę na socjal. Miażdżące wyniki badania mówią same za siebie

PiS wydaje fortunę na socjal. Miażdżące wyniki badania mówią same za siebie

500 plus to bez wątpienia najgłośniejszy projekt społeczny obecnego rządu. Kontrowersyjny program od początku budził skrajne reakcje i zarzucano mu, że w dłuższej perspektywie nie stać nas na jego utrzymanie. Wielką rozrzutność rządu w kwestii rozdawania pieniędzy potwierdzają również międzynarodowe badania. Nikt nie wydaje tylu pieniędzy na świadczenia co Polska.

500 plus pochłania rocznie miliardy złotych, ale nie jest on jedynym programem socjalnym dostępnym w naszym kraju. Po bardzo szczegółowej analizie wydatków na cele społeczne okazało się, że rząd PiS rozdaje obywatelom pieniądze, jak żaden inny kraj.

500 plus i inne świadczenia kosztują nas miliardy. Nikt nie rozdaje więcej

Sama realizacja programu 500 plus kosztuje nas ok. 24,5 miliarda złotych w skali roku. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszta innych programów socjalnych, co daje wiele kolejnych miliardów złotych. To wszystko przekłada się na rosnące z roku na rok koszty odnośnie polityki społecznej. Rozdawnictwo dóbr pośród obywateli znalazło się wśród kryteriów badania przeprowadzonego przez organizację humanitarną Oxfam. Po raz drugi przygotowała ona raport oceniający państwa pod względem tego, jak radzą sobie z niwelowaniem przepaści między najbogatszymi i najbiedniejszymi. Pozostałymi dwoma kryteriami było występowanie progresywnych podatków oraz prawa pracownicze wspólnie z wysokością płacy minimalnej. W rankingu ogólnym zajęliśmy dwudzieste miejsce. Na pierwszej pozycji uplasowała się Dania, a tuż za nią Niemcy, Finlandia, Austria i Norwegia. Jednak dopiero patrząc na wyniki w poszczególnych kategoriach można zobaczyć, jak Polska radzi sobie w stosunku do innych krajów.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Nasz kraj uplasował się na pierwszym miejscu w jednej z kategorii. Mowa tutaj o kwotach przeznaczanych na wydatki socjalne. W tej konkurencji nie znaleźliśmy dla siebie godnych konkurentów i wygraliśmy nawet z krajami słynącymi z bardzo dobrze rozwiniętej polityki społecznej, takimi jak Francja i Finlandia. Poziom naszych podatków został sklasyfikowany dopiero na 114 miejscu, co raczej nie napawa optymizmem. W kategorii praw pracowniczych poszło nam dużo lepiej i uplasowaliśmy się na 33 miejscu wśród 157 badanych państw.

Radzą Polsce, jak polepszyć sytuację

Raport przedstawiony przez organizację Oxfam ma na celu zaproponowanie konkretnych kroków, które powinny doprowadzić do jak najbardziej efektywnego zmniejszenia rozbieżności pomiędzy najbiedniejszymi a najbogatszymi. - Plany te powinny obejmować zapewnienie powszechnego, publicznego i bezpłatnego dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji oraz powszechnej ochrony socjalnej. Powinny one być finansowane poprzez zwiększenie progresywnego opodatkowania i ograniczenie zwolnienia z podatków oraz unikania opodatkowania - czytamy w raporcie. Podkreślone zostało również znaczenie praw pracowników i kobiet. - Kraje muszą również szanować prawa związkowe i wprowadzać kompleksowe prawa kobiet w pracy. Powinny również podnieść płacę minimalną do poziomu zapewniającego średnio dostatnie życie - głosi raport. ZOBACZ TAKŻE
  1. Rząd PiS pluje Ci w twarz. „Przez 2 lata NIC nie zrobimy ze smogiem” 
  2. Emeryci będą wściekli! Podwyżki świadczenia to kpina, PiS chce kupić ich głosy 
  3. Błaszczak okrutnie upokorzył Macierewicza po jego odejściu. Teraz wychodzi na jaw 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News