500 plus nie dostaną rodziny, w których rodzice zarabiają minimalną krajową. Aby uzyskiwać świadczenia przy minimalnych zarobkach „na etacie” trzeba podnieść progi dochodowe – informuje money.pl. Sprawa dotyczy tysięcy polskich rodzin. Stracą one świadczenia rządowe już w przyszłym roku.

500 plus jest istotnym wsparciem dla polskich rodzin z dziećmi. Otrzymywanie świadczenia jest jednak uzależnione od kryteriów dochodowych. Dochody Polaków, w tym tych najbiedniejszych, wciąż rosną. To przełoży się na utratę świadczeń.

Koniec bezpieczeństwa socjalnego?

Próg dochodowy, przy którym rodzina może pobierać świadczenie, na osobę w rodzinie wynosi dziś 800 zł „na rękę”. Np. rodziny z dwójką dzieci, gdzie zarabia się dziś minimalną krajową (w 2018 roku wynosi 1530 zł), łapią się na wsparcie rządowe na obie pociechy. Ale już w przyszłym roku tak nie będzie – minimalna krajowa przekroczy wówczas 1600 zł (2250 zł brutto). Dla domowych budżetów będą to wyraźne straty.

Podnieść progi prawie do tysiąca złotych na osobę?

Eksperci z Money.pl oszacowali, biorąc pod uwagę możliwy wzrost minimalnej krajowej w latach przyszłych, że aby nie zostawiać rodzin z minimalną krajową bez pomocy, rząd powinien zwiększyć próg dochodowy w programie do 972 zł na osobę. Wówczas rodziny żyjące z minimalnych etatów nie wypadną z programu przez kilka lat.

Program jest dla nich większym wsparciem, niż stuzłotowy wzrost netto w miesięcznej pensji. Przy ustawowych minimach zarobkowych stanowi nawet jedną czwartą domowego budżetu. Utrata tych świadczeń będzie dla nich odczuwalna.

Kto straci 500 plus?

Zagrożeni są rodzice samotnie wychowujący dziecko i rodziny w modelu 2+2, w których zarabia się minimalną krajową. Jak przypomina money.pl resort pracy i polityki społecznej informował, że sprawą progów dochodowych trzeba się zająć. Póki co nawet nie podniesiono tematu. Przy obecnym stanie rzeczy tysiące rodzin z dziećmi, gdzie zarabia się krajowe minimum, spotka się w ośrodkach pomocy społecznej z niemiłym zaskoczeniem.

Jeszcze w 2014 roku pensja minimalna w Polsce wynosiła 1237 zł na rękę. W modelu 2+2 i przy minimalnych zarobkach rodziców, taka familia bez problemu łapała się na 500 plus na pierwsze dziecko (na drugie nie ma kryteriów dochodowych).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Patryk Jaki przyjął kolejny cios. Tym razem ze strony najbliższych
  2. Morawiecki publicznie skłamał. Natychmiastowo mu to wymknęli
  3. Mariusz Błaszczak przekazał smutne informacje. Nie żyje bohater narodowy

Na celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]


Nie uwierzysz, jak wiele dzieci mają te gwiazdy! [ZDJĘCIA]

źródło: money.pl