500 plus także na pierwsze dziecko? Reakcja rodziców szokuje!

500 plus także na pierwsze dziecko? Reakcja rodziców szokuje!

500 plus i wizja modyfikacji głównego programu rodzinnego rządu wzbudzają ostatnio sporo emocji. Jedno jest pewne - większość Polaków opowiada się za zabraniem świadczeń rodzicom, którzy migają się od pracy, choć nie mają ku temu przeszkód. Jeszcze większe emocje wzbudza ocena propozycji, w której świadczenia należałyby się za każde pierwsze dziecko.

500 plus istotnie przełożyło się i przekłada na jakość życia rodzin z niskimi dochodami. W dzisiejszych realiach na świadczenie rządu mogą liczyć wszyscy polscy rodzice drugich, trzecich i kolejnych dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Na pierwsze dziecko dostajemy 500 plus tylko wtedy, gdy dochody rodziny nie przekraczają 800 zł netto na osobę w ciągu miesiąca.

Realne wsparcie, które dzieli Polaków. 500 plus i kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku

Kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku wyłącza z programu wiele polskich rodzin, które nie prosperują dobrze. Szczególnie obciążone są samotne mamy. O ile przy minimalnej krajowej jeszcze dostaną świadczenie na pierwsze dzieci, to już w 2019 roku przekroczą wspomniany próg tracąc istotne wsparcie. To wszystko, w połączeniu z decyzją rządu o zabraniu 500 plus rodzinom żyjącym oddzielnie i z ustalonymi alimentami, sprawia, że temat świadczenia jest dziś szeroko komentowany.

Potrzebne kryterium czy nie?

"Rzeczpospolita" zasięgnęła z początku grudnia zdania Polaków na temat 500 plus na pierwsze dziecko. Według sondażu SW Research blisko połowa pytanych (46 proc.) jest zdania, że program można rozszerzyć na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodów! Co trzeci pytany był przeciwny temu pomysłowi (32 proc.), a co piąty (22 proc.) nie miał zdania. Te wyniki dowodzą, że w sprawie rządowego programu musimy jeszcze długo rozmawiać. Z badań dla Rp.pl wynika, że za "rozszerzeniem" 500 plus są kobiety (47 proc. w rozróżnieniu odpowiedzi ze względu na płeć), osoby w wieku 35-49 lat (50 proc.), zarabiający od 2 do 3 tys. zł netto (55 proc.), czy Polacy z miasteczek do 20 tys. ludzi (52 proc.). W komentarzach znajdujemy sporo odniesień. Nie brakuje opinii o "zawodowej rezygnacji kobiet", "podzieleniu społeczeństwa", czy "niesprawiedliwości w kontekście braku świadczeń na pierwsze dziecko". - Jedyna słuszne rozwiązanie - zlikwidować program, który prowadzi do skrajnych reakcji w społeczeństwie. Rujnuje budżet państwa, promując patologię - pisze jeden z internautów. W kontekście warunków dochodowych Polacy wskazują, że już minimalne zarobki "zabierają" im 500 plus na pierwsze dziecko, a bogacze dostają "z automatu" pieniądze na drugą i każdą kolejną pociechę.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Z żoną mamy syna 6 letniego zarobki najniższa krajowa i 500 plus nam się nie należy a ja się pytam czym się różni żołądek moje syna od innych dzieci. - Mam 4 dzieci, pracuje, opłacam wynajem mieszkania, przedszkole. I przekraczam próg o 30 zł. Fakt możemy przestać pracować, przestać odprowadzać podatki - ale jaki przykład damy swoim dzieciątka? - pisze jedna z Polek.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Do jakiego wieku 500 plus? Wielu umyka cienka granica!
  2. Będą ograniczenia w 500 plus! Świadczenie straci ponad milion Polaków
  3. Dlaczego nie mam ochoty się kochać? Ekspert tłumaczy
  4. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
Następny artykuł