Od kiedy składać wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko? Jest już projekt ustawy

Od kiedy składać wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko? Jest już projekt ustawy Źródło: pixabay.com/PublicDomainPictures

500 plus na pierwsze dziecko - czyżby zanosiło się na zmiany w najpopularniejszym programie dotyczącym wsparcia polskich rodzin i poprawienia sytuacji demograficznej w Polsce? Nowy projekt Prawa i Sprawiedliwości przewiduje pewne zmiany, między innymi 500 plus dotacji nawet na pierwsze dziecko. Jakie dokumenty będzie trzeba złożyć, by otrzymać świadczenie?

500 plus na pierwsze dziecko to forma pomocy i wsparcia polskich rodzin - tak przynajmniej program ten tłumaczy rząd PiS. Dzięki niemu rodzice mogą liczyć na dodatkową pomoc ze strony państwa na sfinansowanie wychowania pierwszego dziecka. Jak skorzystać z tej formy dotacji oraz jakich formalności trzeba dopełnić?

500 plus na pierwsze dziecko 2019

Dotychczas w programie 500 plus mogły uczestniczyć rodziny, które miały powyżej jednego dziecka i to bez względu na to, jakie jej członkowie osiągali dochody. Natomiast w przypadku, kiedy rodziny nie przekraczały określonego  progu dochodowego, czyli 800 zł na osobę, dotacja wypłacana była również na pierwsze dziecko, jednak były to nieliczne przypadki.

Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł otrzymają także rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka na każde dziecko, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

500 plus na pierwsze dziecko to część nowego programu wyborczego przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość. To składowa tak zwanej nowej "Piątki PiS", czyli strategii zawierającej dodatek 500+ na pierwsze dziecko, trzynastą emeryturę w wysokości 1100 zł, zmniejszenie obciążeń podatkowych, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, a także obniżenie kosztów pracy. 

500 plus na pierwsze dziecko - warunki, wniosek i potrzebne dokumenty

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało projekt ustawy rozszerzającej program Rodzina 500 plus. Zmiany dotyczą przyznania świadczeń na pierwsze dziecko oraz na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Nowelizacja ma objąć warunki przyznania świadczenia. W nowym projekcie 500 plus ma być przyznawane na pierwsze dziecko, bez względu na sytuację finansową rodziny. Proponowane jest również wprowadzenie rozwiązania pomagające zachować ciągłość w przypadku śmierci jednego rodzica.

Zmiany mają dotyczyć również terminów składania wniosków. Obecnie rodzice musieli złożyć wniosek o przyznanie dotacji w miesiącu, w którym urodziło się dziecko, inaczej pieniądze przepadały za dany okres. Po zmianie czas ten ma być przedłużony do trzech miesięcy. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Wraz z rozszerzeniem programu 500 plus wzrośnie również jego koszt. Zmiana w ustawie będzie skutkowała wzrostem wydatków budżetu państwa o około 10 miliardów złotych.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Jak i do kiedy wypełnić PIT? Wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu
  3. 13 emerytura - wniosek? Wiemy, co trzeba zrobić, żeby dostać świadczenie
  4. Kto może liczyć na emerytury pomostowe? O co w nich chodzi i ile wynoszą?
  5. Ból brzucha: co oznacza, kiedy boli z lewej strony? Co kiedy boli w okolicy pępka?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News