Tyle Polacy płacą za 500 plus. Ta informacja sprawi, że będziecie wściekli

Tyle Polacy płacą za 500 plus. Ta informacja sprawi, że będziecie wściekli Źródło: Wikimedia Commons/KPRM

500 plus zaczęto wypłacać 1 kwietnia 2016 roku. Po trzech latach jednak następują duże zmiany - świadczenie będzie przysługiwało też na pierwsze dziecko i nie będą brane pod uwagę zarobki rodziców. Teraz na jaw wyszło, ile Polacy zapłacą za to wszystko. Liczby wprawiają w osłupienie.

500 plus zostało wzięte pod lupę przez polskich naukowców. Doszli między innymi do wniosku, że 500 plus początkowo przyczyniło się do podniesienia wskaźnika liczby narodzin, lecz ten niestety ostatnio zaczął słabnąć. Do tego dochodzą obliczenia, dzięki którym wykazano, że uboższym rodzinom można pomagać lepiej i taniej. Wiadomo także, ile Polacy zapłacą za program socjalny - astronomiczne kwoty z pewnością rozwścieczą wielu obywateli.

500 plus znacząco obciążyło polski budżet 

Liczby pokazują całą prawdę o rządowym świadczeniu. Wydawało się, że od wprowadzenia programu zaczęło rodzić się więcej dzieci - owszem, było to prawdą, lecz w 2018 roku liczba ta znacznie się zmniejszyła. W 2016 roku narodziło się 381 tysięcy dzieci, w 2017 aż 401 tysięcy, a w 2018 zaledwie 388 tysięcy. Na wszystko wpływa odkładanie przez młodych planów na powiększenie rodziny i nie jest to kwestia dofinansowania. 

Odnośnie biedy obliczenia mówią jedno - najbardziej potrzebującym rodzinom można pomóc skuteczniej, a środki nie trafiają niestety do tych najbiedniejszych. Skrajnie ubogie rodziny stanowią zaledwie margines w ilości wypłacanych świadczeń. Biedne rodziny stanowią 37% odbiorców, do których trafiają pieniądze. Aby pomóc skutecznie, wystarczyłoby 12% aktualnego budżetu przeznaczanego na 500 plus. Wynosi on aż 25 miliardów złotych.

500 plus znacząco odbija się także na budżecie naszego państwa. Środki mogłyby być przeznaczone na przykład na podwyżki dla grup zawodowych, takich jak pracownicy poczty, pielęgniarki czy nauczyciele. Wszystko wskazuje na to, że zmiany w programie socjalnym wymuszą podwyższenie podatków. 

Ile 500 plus kosztuje przeciętnego Polaka?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Badacze wyliczyli, że od 1 lipca każdy pracujący Polak będzie ponosił obciążenie w postaci 2500 złotych rocznie. Tyczy się to osób samotnych. Para bez dzieci będzie co rok uboższa o 5 tysięcy złotych, czyli dokładnie tyle, co rodzina z dwójką dzieci. Ta ostatnia jednak w zamian dostanie od państwa 6 tysięcy złotych. Kwoty te z pewnością nie spodobają się wszystkim, którzy nie dostają ze świadczenia ani grosza.

Na co można by wydać 500 plus?

Kwota, którą jest obciążony budżet, mogłaby pozwolić na wybudowanie (wraz z dofinansowaniem z UE) 1000 km ekspresowych dróg, kupienie 60 samolotów F16 lub 800 czołgów. Można by poprawić polską kolej, dzięki czemu podróż z Krakowa do Gdańska trwałaby niecałe 3 godziny. Realne stałoby się także wybudowanie elektrowni jądrowej o mocy 1000 MW. Potrzeb i marzeń jest wiele, ale na razie rząd realizuje swoje obietnice i poświęca środki dla rodzin wychowujących dzieci. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były mąż Kaczyńskiej PRZED CHWILĄ właśnie ujawnił GIGANTYCZNĄ seksaferę w PiS!
  2. Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje polska polityk. Zginęła w wypadku w Egipcie!
  3. Ikona światowego kina zmarła przez laty. Gdyby żyła, obchodziłaby swoje 90. urodziny
  4. Zabójca Pawła Adamowicza wciąż nie usłyszał wyroku! Zostanie poddany kolejnej obserwacji psychiatrycznej
  5. Konkubent matki brutalnie skatował Szymona. TVP informuje o tragedii 2-letniego dziecka
  6. Rodzina Joanny Kulig żarliwie się modli. Zostało im już tylko to

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News