Duże zmiany w 500 plus! Co należy zrobić, żeby nie stracić pieniędzy?

Duże zmiany w 500 plus! Co należy zrobić, żeby nie stracić pieniędzy? Źródło: pixabay.com/gosiak1980

500 plus znów pełne zmian. Rząd wprowadził nowe wytyczne, przez które można bardzo łatwo stracić świadczenia. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

500 plus znów spowoduje wielkie zawirowania w systemie wypłacania świadczeń. Niektórzy rodzice są narażeni na ogromne straty pieniężne, gdy nie dopilnują podanych odgórnie przez rząd terminów.

500 plus - kiedy wchodzą zmiany?

Najważniejszą zmianą, która została przegłosowana odnośnie 500 plus jest to, że 1 lipca bieżącego roku świadczenie będzie wypłacane na każde dziecko do 18. roku życia. Nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Jedyne czego trzeba przypilnować, to termin złożenia wniosku o wypłatę pieniędzy na dziecko.

Aktualnie 500 plus obowiązuje na drugą i kolejną pociechę, do ukończenia przez każde 18. roku życia. Na pierwsze dziecko dopłata jest możliwa jedynie wtedy, kiedy w gospodarstwie domowym są niskie dochody - nie mogą przekraczać 800 zł na osobę lub 1200 zł  w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Od 1 lipca 2019 roku te dochody nie będą miały najmniejszego znaczenia.

Nie ma również znaczenia to, czy jeden z rodziców pracuje za granicą i ile zarabia, trzeba jednak liczyć się z ryzykiem, że wnioski mogą być dłużej rozpatrywane - urzędnicy muszą ustalić, czy na dziecko nie jest pobierane podobne świadczenie z innego kraju.

Kiedy złożyć wniosek na 500 plus?

Do wypłacenia świadczenia trzeba będzie złożyć wniosek, przy czym ściśle należy przestrzegać terminów. Inaczej szansa na świadczenie przepadnie. Plusem jest na pewno to, że tym razem formularz będzie do wypełnienia w uproszczonej formie oraz to, że z łatwością będzie można załatwić wszystko za pośrednictwem Internetu.

Od 1 lipca zostanie wprowadzona możliwość składania wniosków przez stronę internetową banków, za pomocą Portalu Usług Elektronicznych PUE ZUS lub rządowej strony Emp@tia. Środki zostaną naliczane na pierwsze dziecko od lipca, a na kolejne od nowego okresu zasiłkowego, czyli od 1 października.

Okres zasiłkowy również zostanie wydłużony - osoby, które złożą wnioski od 1 lipca mają zapewnioną wypłatę świadczeń aż do 31 maja 2021 roku.

Od 1 sierpnia opcje są dwie - można tradycyjnie wypełnić papiery w Ośrodkach Pomocy Społecznej lub wysłać je pocztą na adres danego Ośrodka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kiedy zostanie wypłacone 500 plus?

Generalnie ci, którzy złożą wnioski w lipcu mają szansę otrzymać pieniądze już w tym samym miesiącu. Trzeba być jednak gotowym na przelew nawet na koniec października, bowiem urzędnicy mają 4 miesiące na rozpatrzenie wniosków. Oczywiście zostanie wypłacona wyrównana kwota, czyli 1500 zł.

Został także ogłoszony nieprzekraczalny termin - do końca września każdy rodzic, który chce uzyskać pieniądze na pierwsze i kolejne dziecko musi złożyć wypełniony formularz. Jeśli będzie zwlekał i wyśle dokumenty 1 października to nie ma szans na otrzymanie środków za lipiec, sierpień i wrzesień. Pieniądze z wyrównaniem otrzyma do 31 grudnia.

Analogicznie ten, kto złoży wniosek we wrześniu, może dostać pieniądze w listopadzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znana dziennikarka TVP została zamordowana przez swoją córkę. Ciało poćwiartowała na tysiąc kawałków. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską
  2. Jaka fryzura ODMŁADZA po 50? Odejmij sobie lat włosami
  3. Agata Duda urobiona po łokcie sadzi drzewka i kopie łopatą. Oczy wam wyjdą z orbit (Zdjęcia)
  4. Przez tę promocję w Biedronce Polacy oszaleją. Po świętach dyskont odpala prawdziwą petardę
  5. TVN przekazał druzgocące wieści. Prokuratura postawiła zarzuty ws. śmierci znanego polskiego muzyka
  6. Przepowiednia Jackowskiego przeraża. Już niedługo Polaków nie będzie stać na podstawowe potrzeby?!
  7. Katarzyna Dowbor była bezlitosna. Po jej słowach kobieta zalała się łzami

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News