Reklama

Kaczyński pożałuje swojej decyzji? Krytyczny efekt 500 plus

Kaczyński pożałuje swojej decyzji? Krytyczny efekt 500 plus Źródło: Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

500 plus trafia obecnie do tysięcy polskich rodzin. Kwota ma pomóc Polakom w opiece nad dziećmi, szczególnie w najbiedniejszych domostwach. Jak się jednak okazuje, program ma naprawdę krytyczny wpływ na poziom bezrobocia, głównie wśród matek. Czy Jarosław Kaczyński oraz jego pracownicy pożałują decyzji o wprowadzeniu projektu w życie?

Reklama
500 plus miał docelowo podnieść poziom życia polskich rodzin. Ostatecznie okazało się jednak, że przyznanie świadczenia sprawia, iż wielu dorosłych obywateli świadomie rezygnuje z podjęcia pracy.

Wpływ 500 plus na poziom bezrobocia

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego za dwa pierwsze kwartały 2018 roku, aż 5,2 mln rodziców korzystało z przyznanej pomocy finansowej. Współczynnik aktywności zawodowej wynosił w tej grupie 80 proc. Co ciekawe, wśród nieotrzymujących 500 plus uplasował się na poziomie 90 proc. Wśród kobiet rozbieżności okazały się jeszcze większe. Współczynnik u matek bez przyznanego świadczenia wyniósł ok. 84 proc., a u beneficjentek programu - 64 proc. Spośród rodziców, którzy pobierają świadczenie na jedno dziecko, pracy podjęło się 67 proc. Sytuacja wygląda krytycznie w części tej grupy, którą są kobiety. Jedynie 54,3 proc. jest bowiem oficjalnie zatrudniona. Stopa bezrobocia wynosi 12,4 proc., co czyni matki z 500 plus przyznanym na jednego potomka najmniej aktywną zawodowo grupą.
Reklama

Dlaczego wielu rodziców nie podejmuje zatrudnienia?

- Stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa w historii, dlatego ponad 12 proc. bezrobotnych wśród kobiet z jednym dzieckiem pobierających 500+, szczególnie tych mieszkających w miastach, wskazuje, że choć sytuacja na rynku pracy jest dobra, to nie dla wszystkich - wyjaśniła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Iga Magda, reprezentująca Instytut Badań Strukturalnych.

Reklama


DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Warto zaznaczyć, że w kontekście przedstawionych przez GUS statystyk wielu obywateli zaczęło zastanawiać się nad słusznością wprowadzenia 500 plus w życie. Jak sugeruje część opinii publicznej, Jarosław Kaczyński oraz jego współpracownicy z politycznych szeregów Zjednoczonej Prawicy mogą pożałować swej decyzji o uruchomieniu wypłacania świadczenia choćby w kontekście emerytalnym. Eksperci tłumaczą jednak, że nie wszyscy rodzice rezygnują z pracy jedynie z powodu przyznania im dodatkowych środków. Problem na polskim rynku pracy stanowi wciąż często znalezienie miejsca zatrudnienia, w którym przedsiębiorcy będą szanowali chęć pracowników do łączenia zadań zawodowych z wychowywaniem potomstwa. Nie zmienia to jednak faktu, iż spora grupa rzeczywiście zrezygnowała z aktywności w kontekście zarobkowym właśnie przez wprowadzenie Rodzina 500 plus.

Reklama


ZOBACZ TAKŻE:
  1. Jedyny uwielbiany przez CAŁĄ Polskę polityk odchodzi z polityki! „Pozostaję wierny wartościom”
  2. Znaki zodiaku o ognistym temperamencie. Kto ma diabełka za skórą?
  3. To wstrząsnęło pałacem prezydenckim! Agata Duda pogrążona miażdżącymi dowodami
  4. Znaki zodiaku, które mają nosa do interesów! Wróży się im duże pieniądze
  5. Andrzej Duda się wygadał! Właśnie podjął decyzję, która zmieni wysokość emerytury Polaków
Reklama
Następny artykuł