500 plus tylko dla wybranych? Flagowy program PiS wciąż wzbudza wiele emocji zarówno u polityków, jak i świadczeniobiorców. Okazuje się, że jego autorzy postanowili wprowadzić jeden dodatkowy warunek. Sprawdź, czy wciąż jesteś upoważniony do jego pobierania.

500 plus zmienia swoje reguły. Jeden z najpopularniejszych programów socjalnych w Polsce właśnie zmienia reguły przyznawania pieniędzy rodzicom. Chodzi o osoby, które po rozstaniu mają zasądzone alimenty na utrzymanie dzieci. Teraz się wyjaśniło, kto w tej sytuacji może pobierać świadczenia.

Samotni rodzice mogą pobierać 500 plus? Potrzebna będzie zgoda sądu

Ministerstwo zapowiedziało, że w przypadku, gdy rodzic samotnie wychowuje dziecko, potrzebna będzie sądowa decyzja o przyznaniu alimentów. Tylko w takiej sytuacji organ odpowiedzialny za przyznanie świadczenia będzie mógł przyznać jednemu z rodziców pieniądze, aby faktyczny opiekun mógł się zająć odpowiednio dzieckiem. Dokument potwierdzający przyznanie alimentów i ich wysokość potrzebny jest zarówno w przypadku ubiegania się o pieniądze na pierwsze dziecko jak i na kolejne.

Chociaż założenie to funkcjonowało od początku trwania programu Rodzina 500 Plus, we wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał bezprecedensowy wyrok wskazujący, że rodzic ubiegający się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, nie musi mieć dokumentów potwierdzających kwotę zasądzonych alimentów. Ministerstwo Elżbiety Rafalskiej apeluje jednak, aby utrzymywać pierwsze z założeń programu. Politycy mają wyraźne powody, aby podtrzymać ten zapis. Okazuje się, że kolejna reguła uderzy w najsłabszych, czyli w samotnych rodziców.

Elżbieta Rafalska i jej eksperci wiedzą, że w przypadku braku obowiązku przedstawiania dokumentów o kwocie zasądzonych alimentów, może dojść wielu prób omijania litery prawa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

12 kierunków studiów, które gwarantują WYSOKIE zarobki

– Szacuje się, że kontrola wniosków mogła przynieść oszczędności nawet 2 mld złotych. Dlatego ministerstwo podtrzymuje wymóg posiadania alimentów i przypomina o tym w piśmie skierowanym do wszystkich gmin w Polsce. Gminy mają trzymać się litery prawa – napisało w liście do samorządów Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ta decyzja spotkała się z krytyką środowisk walczących o sprawne działanie systemu alimentacyjnego w Polsce. Jego przedstawiciele od lat walczą o poprawę warunków dzieci, które otrzymują alimenty. Teraz proszą o podniesienie kwot oraz o skuteczne egzekwowanie wypłacania świadczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Afera w ZUS. Urzędniczka latami kradła alimenty, nikt się nie zorientował
  2. Alimenty 2019: Tysiące dzieci straci świadczenie, będzie coraz gorzej
  3. Niewygodna tajemnica Stuhra wyszła na jaw. Aktor płaci GIGANTYCZNE alimenty
  4. Znaki zodiaku, które stworzą długi i szczęśliwy związek. Prawdziwi szczęściarze
  5. Znaki zodiaku, które mają nos do interesów. Wróży im się duże pieniądze

Co nam dało 500 plus? 8 zaskakujących efektów

Zobacz również

ŹRÓDŁOmamadu.pl

Absolwentka twórczego pisania Uniwersytetu Łódzkiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka Pikio.pl