Liczysz na 500 plus? Sprawdź, czy spełniasz nowy warunek!

Liczysz na 500 plus? Sprawdź, czy spełniasz nowy warunek!

500 plus tylko dla wybranych? Flagowy program PiS wciąż wzbudza wiele emocji zarówno u polityków, jak i świadczeniobiorców. Okazuje się, że jego autorzy postanowili wprowadzić jeden dodatkowy warunek. Sprawdź, czy wciąż jesteś upoważniony do jego pobierania.

500 plus zmienia swoje reguły. Jeden z najpopularniejszych programów socjalnych w Polsce właśnie zmienia reguły przyznawania pieniędzy rodzicom. Chodzi o osoby, które po rozstaniu mają zasądzone alimenty na utrzymanie dzieci. Teraz się wyjaśniło, kto w tej sytuacji może pobierać świadczenia.

Samotni rodzice mogą pobierać 500 plus? Potrzebna będzie zgoda sądu

Ministerstwo zapowiedziało, że w przypadku, gdy rodzic samotnie wychowuje dziecko, potrzebna będzie sądowa decyzja o przyznaniu alimentów. Tylko w takiej sytuacji organ odpowiedzialny za przyznanie świadczenia będzie mógł przyznać jednemu z rodziców pieniądze, aby faktyczny opiekun mógł się zająć odpowiednio dzieckiem. Dokument potwierdzający przyznanie alimentów i ich wysokość potrzebny jest zarówno w przypadku ubiegania się o pieniądze na pierwsze dziecko jak i na kolejne. Chociaż założenie to funkcjonowało od początku trwania programu Rodzina 500 Plus, we wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał bezprecedensowy wyrok wskazujący, że rodzic ubiegający się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, nie musi mieć dokumentów potwierdzających kwotę zasądzonych alimentów. Ministerstwo Elżbiety Rafalskiej apeluje jednak, aby utrzymywać pierwsze z założeń programu. Politycy mają wyraźne powody, aby podtrzymać ten zapis. Okazuje się, że kolejna reguła uderzy w najsłabszych, czyli w samotnych rodziców. Elżbieta Rafalska i jej eksperci wiedzą, że w przypadku braku obowiązku przedstawiania dokumentów o kwocie zasądzonych alimentów, może dojść wielu prób omijania litery prawa.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Szacuje się, że kontrola wniosków mogła przynieść oszczędności nawet 2 mld złotych. Dlatego ministerstwo podtrzymuje wymóg posiadania alimentów i przypomina o tym w piśmie skierowanym do wszystkich gmin w Polsce. Gminy mają trzymać się litery prawa - napisało w liście do samorządów Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ta decyzja spotkała się z krytyką środowisk walczących o sprawne działanie systemu alimentacyjnego w Polsce. Jego przedstawiciele od lat walczą o poprawę warunków dzieci, które otrzymują alimenty. Teraz proszą o podniesienie kwot oraz o skuteczne egzekwowanie wypłacania świadczeń.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Afera w ZUS. Urzędniczka latami kradła alimenty, nikt się nie zorientował
  2. Alimenty 2019: Tysiące dzieci straci świadczenie, będzie coraz gorzej
  3. Niewygodna tajemnica Stuhra wyszła na jaw. Aktor płaci GIGANTYCZNE alimenty
  4. Znaki zodiaku, które stworzą długi i szczęśliwy związek. Prawdziwi szczęściarze
  5. Znaki zodiaku, które mają nos do interesów. Wróży im się duże pieniądze
Następny artykuł