500 plus jednocześnie dla obojga rodziców? Jest przełomowa decyzja

500 plus jednocześnie dla obojga rodziców? Jest przełomowa decyzja Źródło: unsplash/Wes Hicks

500 plus może być wypłacane obojgu rodzicom jednocześnie? Kwestia ta od dawna budziła wiele wątpliwości, jednak ostatnia decyzja nie pozostawia już żadnych złudzeń.

Zgodnie z ustawą, 500 plus, czyli comiesięczne świadczenie prorodzinne, od minionego roku nie jest już wpłacane na drugie i kolejne dziecko, ale również na pierwsze. Niemal od samego początku świadczenie rodzi sporo emocji w opinii publicznej, a najnowsze doniesienia mogą ich wzbudzić jeszcze więcej. 

500 plus dla obojga rodziców? Jest przełomowa decyzja

Jak wiadomo, świadczenie prorodzinne przysługuje ojcu, matce, opiekunowi faktycznemu lub opiekunowi prawnemu dziecka, a jednym słowem mówiąc - 500 plus przysługuje osobie, która sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Tymczasem nie było do końca pewne, jak sytuacja przedstawia się w momencie, gdy dochodzi do rozwodu, a choć opiekę nad dzieckiem decyzją sądu sprawuje jeden z partnerów, drugi także aktywnie uczestniczy w wychowaniu. 

Przekonał się o tym pewien mężczyzna, który po rozstaniu z żoną stracił opiekę nad córkami, jednak mimo to odbierał je po zajęciach w szkole, widywał się z nimi regularnie przez dwa dni co dwa tygodnie oraz spędzał z nimi ferie i wakacje. Choć ojciec aktywnie uczestniczy w ich wychowaniu, 500 plus nie zostało mu przyznane, na co w końcu pozwalają przepisy w sytuacji naprzemiennej opieki nad dziećmi przez rodziców w separacji lub po rozwodzie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mężczyzna postanowił zaskarżyć niewypłacalność świadczenia, co jednak spotkało się z odrzuceniem ze strony Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nieustępliwy ojciec skierował zatem sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, gdzie swoje działanie argumentował "naruszeniem zasady prawdy obiektywnej i niewłaściwie przeprowadzonym postępowaniem dowodowym w sprawie polegającej na braku wszechstronnego i wyczerpującego ustalenia stanu faktycznego".

Dzisiaj grzeje: 1. Zaginął 100 lat temu w tajemniczym Trójkącie Bermudzkim. Teraz tajemnica została odkryta
2. Wszyscy mieli nadzieję na szczęśliwy finał. Niestety, nie żyje

Gdy mężczyzna dodał, że wraz z byłą żoną, za porozumieniem ustalił naprzemienną opiekę nad córkami, jego skargi zostały odrzucone przez WSA, który tłumaczył, że "opieka naprzemienna jest możliwa tylko z orzeczeniem wydanym przez sąd rodzinny". Finalnie sprawą zajął się NSA, który zaznaczył, że zgodnie z prawem dziecko może należeć tylko do jednej rodziny i, co więcej, że tylko sąd lub porozumienie między rodzicami może być podstawą do zaliczenia pociechy jednocześnie do obu rodzin, co z kolei byłoby podstawą do wypłacenia świadczenia 500 plus zarówno ojcu, jak i matce. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polka wróciła z Wuhan. Wyjawiła długo ukrywaną prawdę, nagle zaczęła mówić o chińskiej żywności
  2. Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłat
  3. Porażające doniesienia. Namówiła uczniów by zabili żonę posła, kobieta została dźgnięta nożem kilka razy
  4. Największa zmiana od ponad 600 lat. Papież Franciszek podjął ostateczną decyzję
  5. W końcu wydało się wszystko. Nadszedł koniec Królowych życia jakie znamy, Dagmara podjęła decyzję

Źródło: radio zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News