Już nie ma wątpliwości ws. 500 plus. Sytuacja się pogarsza

Już nie ma wątpliwości ws. 500 plus. Sytuacja się pogarsza Źródło: Pixabay.com Mario Renteria

500 plus od samego początku rodzi mnóstwo dyskusji między jego zwolennikami i przeciwnikami. Od wprowadzenia programu mijają już 4 lata. Okazuje się, że sytuacja wcale się nie poprawiła, a wręcz się pogarsza. Pojawiły się głosy, że program socjalny wcale nie spełnia początkowych założeń.

500 plus miało nie tylko nieco ułatwić życie rodzicom, ale miało też założony pewien cel. Statystycy łapią się za głowę, nie tak miało być.

500 plus się nie sprawdziło?

500 plus od początku swojego istnienia pochłonęło już ponad 105 mld zł . Dla niektórych rodziców jest to nieoceniona pomoc - szczególnie dlatego, że nie liczą się kryteria dochodowe, a zasiłek przyznawany jest na każde dziecko. Program miał za zadanie naprawić jedną niepokojącą rzecz - niski przyrost demograficzny. Nie da się ukryć, że polskie społeczeństwo się starzeje i niedługo mogą pojawić się problemy z emeryturami.

- Celem w dalszym ciągu jest inwestycja w rodzinę, ale musimy także skupić się na polityce demograficznej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że jesteśmy w tzw. pułapce demograficznej, dlatego musimy zbadać, jakie czynniki powinny być uwzględnione w propozycjach dla społeczeństwa, by rodziny częściej decydowały się na dzieci - jeszcze w styczniu tego roku mówiła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Niestety, pojawiły się problemy, a dane mówią same za siebie. Spada liczba urodzeń.

Liczba urodzeń w Polsce wyraźnie spadła

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- GUS: Efekt 500 plus wyparował. Rodzi się już tyle dzieci, ile przed wprowadzeniem 500 plus. Suma krocząca urodzin za ostatnie 12 miesięcy to 372,2 tys. dzieci. W kwietniu 2016, kiedy wprowadzono 500 plus, było to 372,8 tys. Na program 500 plus  wydano 103 mld zł - pisał na Twitterze Rafał Mundry, ekonomista. Inne statystyki również nie wyglądają zbyt dobrze.

Dzisiaj grzeje: 1. Wybory jednak nie 10. maja? Morawiecki zabrał głos, padły konkretne propozycje
2. Małżeństwo brało razem prysznic, gdy żona zauważyła pewien szczegół. Po wyjściu oznajmiła, że żąda rozwodu

500 plus spełniło pokładane w nim nadzieje jedynie po I kwartale 2017 roku, kiedy to urodziło się 100 tys. dzieci. W kolejnych latach nieco rozszerzono program i spodziewano się kolejnego boomu urodzeń. Niestety - w I kwartale 2020 roku urodziło się jedynie 88 tys. dzieci, z czego 27 tys. w marcu. Ekonomiści obawiają się, że Polskę może czekać niemała katastrofa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Najnowsze odkrycie amerykańskich naukowców. Wiadomo, co jest głównym źródłem zakażenia koronawirusem
  2. Rząd zdecydował ws. polskich skoczków. Adam Małysz przekazał informację
  3. Widok odbiera mowę. Grób córki Eleni 26 lat po tragicznym morderstwie wyciska łzy z oczu
  4. Spełnia się czarny scenariusz poszukiwań Kacperka? TVN ujawnił nowe szczegóły
  5. Służby ostrzegają, zacznie się na południu Polski. Realne zagrożenie życia i zdrowia
  6. Nie tylko obostrzenia, kolejna zła wiadomość na majówkę. O grillowaniu Polacy mogą jedynie pomarzyć

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News