Problemy z 500 plus. Wszyscy pobierający świadczenie mogą je stracić?

Problemy z 500 plus. Wszyscy pobierający świadczenie mogą je stracić? Źródło: Pixabay / Chronomarchie

500 plus przyznawane jest na każde dziecko, bez względu na zarobki rodziców. Rządowy program wsparcia polskich rodzin ma jednak poważne problemy.

500 plus to niezwykle popularny program rządowy, świadczenie wypłacane jest od 2016 roku. Wsparcie przyznawane jest każdemu dziecku, bez względu na zarobki rodziców, jeśli tylko złożą oni odpowiedni wniosek w urzędzie. Okazuje się jednak, że świadczenie nie spełnia swoich założeń. 

500 plus pochłonęło około 40 miliardów złotych z budżetu państwa

Za sprawą rządowego programu, do kieszeni Polskich rodzin wpłynęło już ponad 92 miliardy złotych. To ogromna kwota, która ma na celu wspomaganie obywateli, którzy zdecydowali się na posiadanie potomstwa. Głównym celem 500 plus miało być zachęcenie Polaków do zakładania rodzin i płodzenia dzieci, by rozwiązać problemy demograficzne w kraju. 

- Celem w dalszym ciągu jest inwestycja w rodzinę, ale musimy także skupić się na polityce demograficznej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że jesteśmy w tzw. pułapce demograficznej, dlatego musimy zbadać, jakie czynniki powinny być uwzględnione w propozycjach dla społeczeństwa, by rodziny częściej decydowały się na dzieci – mówiła w połowie stycznia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

500 plus miało rozwiązać problemy demograficzne w kraju

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Okazuje się jednak, że program nie spełnia swoich założeń. Po początkowym sukcesie, "efekt 500 plus" przestał działać. Największy wzrost urodzeń odnotowano rok po wprowadzeniu programu, pojawiło się wtedy 400 tysięcy dzieci. Według szacunków GUS, w 2019 roku na świat przyszło około 10 tysięcy mniej nowych obywateli niż w 2018 roku, było ich wtedy 388 tysięcy. 

Dzisiaj grzeje: 1. Kolejne podejrzenie koronawirusem w Polsce. Kobieta w szpitalu, wróciła z Chin
2. Świat polskiego filmu w żałobie. Nie żyje wybitna artystka, ogromna strata

Niż demograficzny to ogromny problem dla państwa. Polacy należą do starzejących się społeczeństw, co niezwykle niekorzystnie wpływa na krajową gospodarkę. Z roku na rok rośnie liczba starszych osób i jednocześnie również liczba zgonów, a spada liczba urodzeń nowych obywateli. Nieprzyjemne efekty tego procederu odczujemy w przyszłości.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polka wróciła z Wuhan. Wyjawiła długo ukrywaną prawdę, nagle zaczęła mówić o chińskiej żywności
  2. Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłat
  3. Życie malutkiego wcześniaka zawisło na włosku. Lekarz włożył go do plastikowej reklamówki, powód poraża
  4. Co się z nim stało? Boczek z Kiepskich drastycznie się zmienił, nie przypomina samego siebie
  5. Widok tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Tragiczne zdjęcia Królowej życia w sieci, ogromne cierpienie

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News