Inflacja niszczy 500 plus. Jest warte o wiele mniej niż się mówi

Inflacja niszczy 500 plus. Jest warte o wiele mniej niż się mówi Źródło: Pixabay/frycyk01

500 plus stanowi dodatkowy dochód dla mnóstwa rodzin. Osoby otrzymujące świadczenie chwalą sobie pieniądze, które są dużą ulgą dla domowych budżetów. Okazuje się, że to wsparcie jest trochę mniejsze, niż się wydaje. Wszystko przez inflację.

500 plus to flagowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, który - nie ma co ukrywać - zapewnił partii rządzącej sporo głosów w wyborach. Osoby wychowujące dzieci zgodne podkreślają, że dodatkowy, comiesięczny przelew jest dla nich sporą ulgą. Jednak trzeba mieć świadomość, że 500 zł, które przychodzi w ramach świadczenia, realnie nie jest tyle warte.

500 plus to realnie trochę mniej. Inflacja obniża wartość 

To rosnąca inflacja pochłania faktyczny zysk z 500 plus. Według szacunków wartość 500 plus spada regularnie, choć nie są to spadki gwałtowne. Świadczenie nie jest odporne na wzrastającą inflację. Rok po uruchomieniu programu ceny wzrosły o ok. 2 procent, a w kolejnym o następne 1,6. Ceny nadal rosną, więc obecnie każde pół tysiąca, które otrzymują rodzice, warte jest faktycznie około 470 złotych.

Aby dodatkowe 500 złotych warte było rzeczywiście 500 złotych, należałoby to świadczenie waloryzować. Jednak o tym beneficjenci świadczenia mogą zapomnieć. Rząd szuka oszczędności, które pozwoliłby wypłacić dodatkowe pieniądze, wynikające z rozszerzenia sztandarowego programu. Teraz 500 plus będzie przyznawane na każde dziecko. To ogromne dla budżetu koszta, premier Mateusz Morawiecki sugerował wręcz kilka miesięcy temu, by bogate osoby, które dodatku nie potrzebują, nie pobierały go. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Każdy, kto jest bogaty, kto ma dużo środków i sumienie, czy serce mu podpowiada, to nie bierze tych środków i znam takich ludzi bardzo, bardzo wielu - mówił premier. 

Duże obciążenie dla budżetu, a inflacja nie spada

Koszt 500 plus to dla państwa ok 40 mld złotych. Blisko 20 mld kosztować będzie ostatnie rozszerzenie programu. Wypłacone zostaną na około 7 mln dzieci. Tymczasem inflacja stale rośnie. W maju wynosiła 2,4 procent, w czerwcu 2,6. Wypłacanie świadczeń socjalnych, które będą od razu wydawane, jeszcze ją przyspieszy, a to spowoduje spadek wartości przyznawanych pieniędzy. 

Narodowy Bank Polski jest zobowiązany do utrzymywania inflacji średnio na poziomie 2,5 procenta rocznie. Dopuszczalne są przejściowe wahania o 1 punkt procentowy w każdą stronę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bracia Golec unikają TEGO tematu jak ognia. Prawda w końcu wyszła na jaw! Tego nikt się po nich nie spodziewał!
  2. Nie żyje Krzysztof. Był synem znanego polskiego artysty. Okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Księżna Diana przed śmiercią powierzyła największą tajemnicę jednemu człowiekowi. Ujawnił ją w skandaliczny sposób
  4. Zamurowało nas, ten zawód nadal istnieje. Polacy dzwonią w takich sprawach, że odbiera dech ze śmiechu
  5. Ależ ona piękna! Córka Kingi Rusin przeszła zjawiskową metamorfozę, nie oderwiecie wzroku
  6. Sprawa wygląda bardzo poważnie. Nowe doniesienia ze szpitala o stanie zdrowia gwiazdy disco-polo  

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News