Po 500 plus czas na 500 minus. Multum Polaków straci swoje pieniądze

Po 500 plus czas na 500 minus. Multum Polaków straci swoje pieniądze Źródło: unsplash.com/Paweł Czerwiński

500 plus to program socjalny, który znają wszyscy. Korzystają z niego miliony Polaków, co bardzo uszczupla budżet państwa. PiS planuje teraz wprowadzić tak zwane 500 minus, co może poprawić sytuację finansową naszego kraju.

500 plus to sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, dzięki któremu miliony Polaków co miesiąc otrzymują spore dofinansowanie na wychowanie swoich dzieci. Program działa już 4 lata, a Polacy nie narzekają na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jednak wypłacanie tak ogromnych kwot co miesiąc bardzo szkodzi budżetowi państwa. Rząd wszelkimi sposobami szuka sposobów by załatać dziurę finansową, która powstaje na wskutek wypłat z programu 500+. 

Od 2020 mają zacząć obowiązywać nowe opodatkowania umów. Politycy planują wprowadzić zmiany w zakresie opodatkowania umów zlecenia, z których korzystają miliony Polaków. W konsekwencji zmian wielu z nas odczuje "500 minus".

Umowa zlecenie dotychczas 

Do tej pory pracownik zatrudniony na umowie zlecenie musi płacić składki ZUS liczone do wysokości kwoty najniższej krajowej płacy. W sytuacji gdy zarobi więcej, pracodawca nie musi odprowadzać już składki od powstałej nadwyżki. Umowa zlecenie jest zatem bardzo popularna wśród młodych osób, zwłaszcza studentów, którzy dorabiają sobie na studiach. W sytuacji, gdy ktoś do pełnego etatu dorabia sobie na umowie zlecenie, również nie musi odprowadzać z niej podatków do ZUS- wystarczy, że robi to z kwoty dochodu osiąganego z umowy o pracę. 

Nie opłaca się więcej pracować

Portal "Money.pl" przywołuje sytuację pana Piotra, który pracując na etacie w korporacji zarabia 4000 zł brutto. Pasjonuje się fotografią, dlatego w czasie weekendów dorabia sobie jako fotograf na imprezach firmowych, bądź okolicznościowych. Za jedną taką imprezę inkasuje 1000 zł brutto. Jeżeli pójdzie na 4-5 takich imprez, zarabia więcej niż w swojej pracy na cały etat.

- Wiosną i latem zdarza się, że jestem w stanie obskoczyć 5-6 imprez okolicznościowych, każda płatna po 1000 złotych brutto. Z takich fuch dostanę więc znacznie więcej niż z etatu- zdradził portalowi "Money.pl" pan Piotr. 

Nieoficjalne 500 minus 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dochód "na rękę" z jednej takiej imprezy to  dla pana Piotra 851 złotych. Jeżeli rząd Prawa i Sprawiedliwości przeforsuje nową ustawę, po odliczeniu wszystkich składek rentowych i emerytalnych, będzie on otrzymywał jedynie 755 zł netto, czyli prawie 100 zł mniej, Biorąc pod uwagę, że w miesiącu zrobi kilka takich imprez, a na każdej straci ok. 100 zł, w sezonie letnim będzie tracić średnio 500 zł miesięcznie. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nagłe lądowanie samolotu LOT przez pasażerkę. Po dotknięciu ziemi odkryto jeszcze jedną rzecz
2. Fatalne wiadomości o Pawle Królikowskim, operacja zakończyła się katastrofą. Dramat rodziny dopiero się rozpoczyna

- Takie 500 minus, ciekawe, czy chociaż te pieniądze ode mnie trafią do jakiegoś dziecka- żartobliwie dodał pan Piotr. 

Jeżeli zmiany zostaną faktycznie zmienione, wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają wzrosnąć o 3 mld złotych rocznie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polka wróciła z Wuhan. Wyjawiła długo ukrywaną prawdę, nagle zaczęła mówić o chińskiej żywności
  2. Nie zapukają już do twoich drzwi. Wszystko będziesz musiał załatwić sam
  3. Listonosz porzuci przesyłkę, ale zapłacisz ty. A grozi Ci nawet sąd
  4. Był gwiazdorem "Big Brothera", teraz jest jasnowidzem. Jego wizja dla wszystkich Polaków jest przerażająca
  5. Po 500 plus czas na 500 minus. Mrowie Polaków straci swoje pieniądze

Źródło: biznesinfoPL

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News