Nowe 500 plus nie tylko dla niepełnosprawnych? Dodatkowe pieniądze również dla emerytów i rencistów

Nowe 500 plus nie tylko dla niepełnosprawnych? Dodatkowe pieniądze również dla emerytów i rencistów Źródło: pixabay/gosiak1980

"500 plus" mieli otrzymać również niepełnosprawni nie przekraczający progu dochodowego. Zgłoszono jednak poprawki, które ku zaskoczeniu władz, zostały przegłosowane. Wygląda na to, że świadczenia otrzymają także emeryci i renciści.

"500 plus" dla niepełnosprawnych miało funkcjonować w zależności od progu dochodowego. Świadczenie miało wyrównywać dochody pełnoletnich osób z zaświadczeniem o niepełnosprawności do minimalnej krajowej. W wyniku ogromnej pomyłki okazało się, że pieniądze może dostać dużo większa grupa osób.

"500 plus" także dla niepełnosprawnych i rencistów

Poseł Platformy Obywatelskiej, Sławomir Piechota, złożył poprawki, w których wyłączono spod progu dochodowego emerytury i renty z funduszu ubezpieczeń społecznych. Posłowie PiS zagłosowali za poprawkami - eksperci i obserwatorzy prac sejmu twierdzą, że partia rządząca prawdopodobnie myślała, że przegłosowuje jedynie wyłączenie z progu renty rodzinnej.

Oznacza to, że po poprawkach projekt może objąć także 1,3 miliona emerytów pobierających świadczenia z FUS. 26% ze wszystkich pobierających emeryturę ma więcej niż 75 lat, więc może bez dużych trudności uzyskać zaświadczenie o braku możliwości samodzielnej egzystencji. Przed zgłoszeniem poprawek koszty wprowadzenia programu szacowano na 3 miliardy złotych. Teraz ta suma może znacznie wzrosnąć, a pieniędzy może zwyczajnie zabraknąć.

Omyłkowo wprowadzone zmiany mogą jeszcze zostać cofnięte. Teraz wszystko w rękach senatu

Wiceprezes PiS, Joachim Brudziński, przyznał, że są szanse na to, iż senat nie odrzuci tej poprawki. Oznacza to, że 75-latkowie na emeryturach nie bacząc na próg dochodowy będą mogli ubiegać się o dodatkowe świadczenie wysokości 500 złotych. Europoseł nie ukrywa jednak, że koszty takich zmian będą ogromne i nie wiadomo, czy rząd będzie mógł sobie na to pozwolić.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTÓW POD GALERIĄ

- Wszystkie wyliczenia wynikające z wprowadzenia poprawki zostaną przeanalizowane. Już po głosowaniu prezes Kaczyński rozmawiał z ministrem finansów Marianem Banasiem. Kwoty są tutaj w skali całego budżetu naprawdę znaczące. Byłoby to dwa razy więcej w stosunku do tego, co zadeklarowaliśmy, co położyliśmy na szali, a to już bardzo dużo - powiedział Joachim Brudziński.

Poprawka wywołała kolejną dyskusję pomiędzy opozycją a partią rządzącą. Z jednej strony politycy PiS twierdzili, że starają się zaspokajać potrzeby społeczeństwa, jak mogą, ale "budżet nie jest z gumy", z drugiej strony działacze Platformy Obywatelskiej mówili, że niepełnosprawni długo walczyli o tę zmianę. Jak zakończy się sejmowy bałagan - dowiemy się po głosowaniu senatu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Gwiazdor ''M jak miłość'' wziął ślub w tajemnicy! Nie uwierzycie, KTO i z kim!
  2. Kobieta urodziła dziecko WŁASNEMU bratu. Powód rozwścieczy tysiące Polaków
  3. Brawo! Julia Wieniawa krótko o bydlakach z Białegostoku: "Wieśniactwo"
  4. Wszystko widać po twarzy. Jeśli palisz papierosy, łatwo cię rozpoznać
  5. Meghan i Harry chcą, żeby Archie został weganinem. Tak wściekłej królowej Elżbiety podobno dawno już nie widziano
  6. Już dziś dowiemy się wszystkiego ws. Dawidka. Oto co może się okazać podczas sekcji

Źródło: Onet

Następny artykuł