500 plus z rozliczeniem
Pixabay.com MabelAmber
Irmina Jach - 21 Października 2020

Czy jesteście za tym, aby rodzice rozliczali się z pieniędzy wydanych na 500 plus?

500 plus jest świadczeniem, które - według założeń rządowych - ma być wsparciem dla polskich rodzin. Pieniądze, które każdego miesiąca trafiają na konta bankowe Polaków, powinny być wykorzystywane na realizację potrzeb dzieci. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że bywa zgoła inaczej. Czy jesteście za tym, aby rodzice rozliczali się z pieniędzy wydanych na 500 plus?

500 plus to świadczenie, które docelowo ma pokryć wydatki związane z wychowywaniem dziecka. Pieniądze otrzymywane od rządu powinny zostać przeznaczone na zakup ubrań, jedzenia, zabawek, wizyt u lekarza lub opłacenie zajęć dodatkowych, sportowych i korepetycji. Niestety, w rzeczywistości jest zgoła inaczej. Wiele rodzin traktuje świadczenie 500 plus jako dodatek do domowego budżetu. Czy rozliczanie się z zasiłku sprawiłoby, że pieniądze byłyby w całości przeznaczane na dziecko?

Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, "Boczek" z KiepskichCzytaj dalej

500 plus powinno być rozliczane przez rodziców?

Rozliczenie miałoby na celu sprawdzenie, czy 500 plus faktycznie jest wydawane na potrzeby dziecka. Wątpliwości budzi jednak to, co zalicza się do tej kategorii. Sytuacja jest bardzo prosta w przypadku maluszka, które potrzebuje wyłącznie mleka, pieluszek ubranek i nielicznych zabawek. Problem pojawia się jednak w przypadku nastolatka, który nierzadko potrzebuje już kieszonkowego, z którego mógłby pokryć własne wydatki. Rodzice nie zawsze wiedzą, na co przeznaczane są pieniądze, które trafiają do portfela pociechy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Porzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuPorzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuCzytaj dalej

Rząd musiałby przygotować konkretny spis regulujący towary i usługi, które można zakupić, korzystając ze świadczenia 500 plus. Można spodziewać się, że lista towarów spełniających potrzeby dzieci jest niemal nieskończona. Zawierają się na niej między innymi produkty higieny osobistej, żywność, książki do szkoły, zabawki, wizyty u lekarza czy korepetycje i dodatkowe zajęcia. Każda rodzina będzie miała jednak także poboczne potrzeby, które trudno uściślić za pomocą rozporządzenia.

Rozliczanie świadczenia 500 plus byłoby pomocne dla najmłodszych, których potrzeby nie są zaspokajane w pierwszej kolejności. Rodziny, których sytuacja życiowa jest wyjątkowo trudna, nie zawsze wykorzystują pieniądze we właściwy sposób. W takim przypadku procedury rządowe mogłyby zapobiec zaniedbaniom.

Dzisiaj grzeje:

1. Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Pod żadnym pozorem nie rób kilku rzeczy, wystarczą dwie godziny

2. Rzecznik rządu właśnie potwierdził. Wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu, nieodwołalna decyzja

3.Z ostatniej chwili: zapadła decyzja ws. walki z koronawirusem. Polsat przekazał dramatyczne wieści

Rozliczanie 500 plus wiązałoby się z ogromną papierologią, ale niewątpliwie, miałoby wiele zalet. Takiego rozwiązanie mogłoby pomóc rodzinom w bardziej świadomym wydawaniu pieniędzy i przeznaczaniu ich tylko na rzecz pociech. Osoby, które są przeciwnikami 500 plus, nie musiałyby martwić się o to, jak wydawane są pieniądze z budżetu państwa, a wiele dzieci uniknęłoby zaniedbań i biedy. Czy jesteście za tym, aby rodzice rozliczali się z pieniędzy wydanych na 500 plus?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kociak był już jedną łapką po drugiej stronie. Sprawca wyrządził mu straszną krzywdę, aż brakuje słów
  2. Zbigniew Boniek przerwał milczenie ws. szpitala na Stadionie Narodowym. Rozwiał wszelkie wątpliwości
  3. W czwartek rząd ogłosi kolejne obostrzenia. Już wiemy, co czeka Polaków
  4. Polsat przekazał oficjalny komunikat. Koniec "Tańca z gwiazdami", fani nie mogą się pozbierać
  5. Marta Kaczyńska szaleje z radości, przekazała cudowną nowinę. Wielkie gratulacje
  6. Poczta podjęła kluczową decyzję. Dotyczy pieniędzy emerytów i rencistów. Tysiące Polaków czekało na ustalenia
  7. W 3 dni możesz oczyścić kości i stawy, różnicę odczujesz od razu. Wystarczy pić w odpowiednich ilościach wywar z liści laurowych

Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News