500 plus - wiadomo na co jest przeznaczane.
Unsplash Paweł Czerwiński
Jakub Kossakowski - 19 Maja 2020

Na co Polacy wydają 500 plus? Porażające wyniki badań, ręce opadają

500 plus to świadczenie, które z pewnością pozytywnie wpłynęło na poziom życia wielu rodzin. Program ten od samego początku wzbudzał spore kontrowersje. Wszystko za sprawą braku kontroli nad tym, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Wyniki badań mówią same za siebie.

Nie da się ukryć, że 500 plus jest projektem, który miał za zadanie wsparcie polskich rodzin. Z uwagi na to, że pieniądze są przyznawane za posiadanie dzieci, logicznym jest przeznaczanie ich właśnie na rozwijanie przyszłych pokoleń. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Pies i dzieckoMałe dziecko zbliżyło się do wielkiego psa. Reakcja pupila była jedyna w swoim rodzaju, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

500 plus w badaniach

Nie jest dziwne, że 500 plus to program wzbudzający sporo emocji. Wszystko za sprawą tego, że jedynym warunkiem otrzymywania świadczenia jest posiadanie potomstwa. Niektórzy uważają, że to jest sprawiedliwe, jednak inni twierdzą, że tego typu wsparcie powinni otrzymywać wyłącznie najbiedniejsi. Ostatnio na ten temat wypowiadał się również prezydent Andrzej Duda.

U wielu osób spore wątpliwości wzbudzało to, na co przeznaczane są środki z 500 plus. Tego typu dociekliwość jest jak najbardziej zasadna, ponieważ świadczenia są przyznawane z pieniędzy podatników, a państwo samo w sobie nie ma żadnych środków oprócz wpływów z podatków. Teraz mamy już jasność. Badania jednoznacznie wyjaśniają, na co przeznaczane są pieniądze z 500 plus. Niektórzy mogą być tym oburzeni.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sen na brzuchuŚpisz na brzuchu? Okropny błąd, lepiej jak najszybciej zmienić przyzwyczajeniaCzytaj dalej

Na co Polacy wydają 500 plus?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Papilot profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Marek Kośny, przeprowadził badanie polegające na analizie wydatków rodzin korzystających z 500 plus. Porównano w nim opłaty wykonywane przez Polaków w latach, w których nie obowiązywało to świadczenie. Następnie podzielono je na poszczególne kategorie i wyróżniono, w których zaobserwowano wzrost wydatków po wprowadzeniu programu. Wyniki procentowe wyglądają następująco:

 • Zakup sprzętu domowego - 89,2%
 • Kupno mieszkania lub remont domu - 84,3%
 • Środek transportu - 61,9%
 • Sprzęt telekomunikacyjny - 56,9%
 • Turystyka zorganizowana - 40,7%
 • Bieżące naprawy - 30,4%
 • Wyposażenie mieszkania - 28,5%
 • Odzież - 26,8%
 • Sprzęt rekreacyjny - 24,1%
 • Zakwaterowanie w hotelach - 21,9%
 • Alkohol - 18,9%.

Jak donosi portal Papilot, ostatni podpunkt był równy z wzrostem zakupu dziecięcych ubrań. To niestety pokazuje smutne fakty o tym, na co przeznaczane są pieniądze, które powinny być inwestycją w przyszłe pokolenia. Martwiące jest również to, o ile wzrosły wydatki związane z edukacją.

Dzisiaj grzeje:

1. Badania potwierdziły rzecz, której najbardziej obawiali się lekarze. Chodzi o COVID-19

2. Z ostatniej chwili: Wiemy, kiedy odbędą się matury i egzaminy. Szef MEN potwierdził datę

Okazuje się, że 500 plus w niewielkim stopniu przekłada się na wzrost wydatków powiązanych z rozwojem dzieci. W przypadku edukacji przedszkolnej podejmowane wydatki podniosły się zaledwie o 4,2%, natomiast w szkołach 3,4%. Z całą pewnością te dane nie napawają optymizmem, ponieważ od należytej edukacji zależy przyszłość całego świata.

Najlepsze newsy dnia:

 1. Szumowski przekazał kluczowe informacje. Poważne zmiany już od 15 czerwca
 2. Mama Roberta Lewandowskiego opowiedziała całą prawdę o śmierci męża. Po latach poznaliśmy druzgocące szczegóły
 3. Syn Magdy Gessler nie wytrzymał. Zdobył się na szczere wyznanie, matka będzie mieć łzy w oczach
 4. Wygrała "The Voice", teraz zdradza prawdę na temat TVP. Widzowie się zdziwią, w TV nic nie widać
 5. Piontkowski opowiedział, jak będzie wyglądać matura 2020. Obowiązują nowe zasady
 6. Biedronka właśnie poszła na całość. W Lidlu, Kauflandzie i Auchan razem wziętych nie ma nic lepszego

Domowe triki nie raz potrafiły nas zaskoczyć.Włożyła ząbek czosnku do doniczki. Rano zobaczyła efekt i przecierała oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Źródło: Papilot

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News