Eksperci: 500 plus kompletnie nie działa. Przybywa dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie

Eksperci: 500 plus kompletnie nie działa. Przybywa dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie Źródło: Unsplash/Adri Tormo

500 plus nie przyniosło żadnej poprawy. Eksperci wskazują na dane, które w bezlitosny sposób przedstawiają sytuację dzieci w kraju. Okazuje się, że coraz więcej z nich żyje w skrajnym ubóstwie. Program miał pomagać najbiedniejszym, a powiększa przepaść między najbogatszymi i najuboższymi.

500 plus, flagowy program PiS, znalazł się pod lupą ekspertów. Program wprowadzony w kwietniu 2016 roku został wnikliwie przebadany, a wyniki nie są zadowalające. Okazuje się, że wzrasta liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. Założeniem programu było zwiększenie przyrostu naturalnego w kraju oraz poprawa sytuacji majątkowej biedniejszych rodzin. I chociaż dzieci faktycznie rodzi się więcej, to ich sytuacja życiowa się nie polepszyła. 

Badania przeprowadzone przez ekspertów pokazują, że sytuacja ekonomiczna w Polsce się nie poprawia. Wzrosła za to liczba osób żyjących w skrajnej biedzie. Tych jest aż o 422 tysiące więcej, z czego 90 tysięcy stanowią dzieci.

Co przyniosło 500 plus?

Po wnikliwych analizach sytuacji stało się oczywiste, że niezbędne jest wprowadzenie waloryzacji świadczeń. Jeżeli do tego nie dojdzie, sytuacja w kraju będzie się z roku na rok pogarszać, a ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie będzie dużo więcej niż obecnie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Według założeń programu 500 plus, o jeden procent miała się zmniejszyć liczba najbiedniejszych obywateli. Niestety, w 2018 roku liczba ta wzrosła. Sytuacja materialna zarówno dzieci, jak i emerytów nie polepszyła się ani trochę. 

Warto zaznaczyć, że najbiedniejsze osoby w kraju mogą starać się o zapomogę finansową z pomocy społecznej. Ze względu na inflację miesięcznie otrzymają oni jednak do ręki zaledwie 310 zł. 

Emeryci są w jeszcze gorszej sytuacji niż dzieci. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się utrzymywać ze świadczeń emerytalnych. Niestety nie jest to dla nich najlepszym rozwiązaniem, bo emerytury w Polsce są zatrważająco niskie. Nic dziwnego, że starsze pokolenie Polaków zamiast w końcu odpocząć, musi dorabiać, żeby starzeć się z godnością i móc pozwolić sobie na zakup żywności oraz niezbędnych leków.

Dzisiaj grzeje: 1. Krystyna Loska dziś. Nie uwierzycie jak wygląda legendarna spikerka. Ma 82 lata
2. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych

Ekspertów zastanawia, jak zmieni się sytuacja osób niepełnosprawnych po tym, gdy i one otrzymają pomoc finansową. To kolejna grupa społeczna, która może liczyć na dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowy podatek ma uderzyć w sieciówki. Ale MILIONY wyciągną z naszych kieszeni
  2. Legendarny polski muzyk wyskoczył z okna mając 29 lat. Był niewidomy. Do dziś opłakują go tysiące fanów
  3. Mamie powiedziano, że 4-letni niepełnosprawny syn spadł ze schodów. Kiedy byli sami powiedział jej trzy słowa, po których wstrzymała oddech
  4. Umawiali się na seksualne sesje z uczniami, wyjeżdżali na orgie do Niemiec. Polski supergwiazdor zdradził prawdę o znajomych księżach
  5. Roksana Węgiel będzie musiała zawiesić karierę? Wszystko przez informację o ciąży, która pojawiła się w rodzinie, jej mama zabiera głos

źródło: money.pl

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News