Rodziny masowo tracą 500 plus. Nie zapowiada się by było lepiej

Rodziny masowo tracą 500 plus. Nie zapowiada się by było lepiej Źródło: Unsplash/Jordan Whitt

Program 500 plus został w tym roku rozszerzony o świadczenie na pierwsze dziecko. Okazuje się, że mimo to, rodziny masowo tracą pieniądze. Może być coraz gorzej.

500 plus miał być ogromnym wsparciem dla polskich rodzin. Okazuje się, że mimo wszystko pojawił się problem, któremu niezwykle trudno zaradzić. Rodziny tracą wartość świadczenia i wszystko wskazuje na to, że będzie coraz gorzej. 

W rodzinach coraz ciężej, masowo tracą pieniądze

Problemem są stale rosnące ceny. Okazuje się, że za 500 zł miesięcznie, można coraz mniej kupić. Najbardziej drożeją produkty pierwszej potrzeby, takie jak żywność, co przekłada się na to, że ceny utrzymania rodziny są coraz wyższe. Co prawda odnotowano także spadek cen odzieży i obuwia, ale ubrań nie kupuje się tak często, jak produktów spożywczych.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) sporządził badanie, w którym sprawdził wartość nabywczą pieniądza. Robi się to poprzez oszacowanie, za jaką kwotę pieniędzy można kupić koszyk danych dóbr. Okazało się, że ówczesne 500 złotych warte jest tyle, co niegdyś 400.

500 plus z roku na rok coraz mniej warte

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Według GUS w 2018 roku rodzina na najważniejsze usługi i produkty miesięcznie wydawała około 2460 złotych. W tym roku za te same produkty trzeba zapłacić już o 100 złotych więcej. Wygląda to więc tak, jakby rodzice otrzymywali 400 złotych miesięcznie, zamiast 500, bo to m.in. program socjalny przyczynił się do wzrostu inflacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiany aktor "M jak Miłość" zmarł na raka trzustki. Wiadomość o jego śmierci zszokowała fanów
2. Przerażający widok. Ludzie aż przystawali, widząc, jak teraz wygląda "Walduś z Kiepskich"

Co gorsza, Narodowy Bank Polski zapowiada, że to nie koniec tendencji wzrostowej w cenach i będzie coraz gorzej. Warzywa podrożały w tym roku o 16%, w tym m.in. ziemniaki, których wzrost cen oszacowano na 100%. Z kolei cukier kosztuje więcej o 22%, a mięso wieprzowe o 14%. NBP szacuje obecny poziom inflacji na 2,3%, ale trzeba liczyć się z możliwym wzrostem aż do 2,8%.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe 500 plus zgarnie 320 tys. osób. Sprawdź, czy Ty też możesz!
  2. 13. emerytury nie zostaną wypłacone? Przykre doniesienia
  3. Magda Gessler prezydentem Polski? Jest oficjalny komentarz gwiazdy
  4. Taka to ma dobrze, Kinga Duda znalazła niesamowitą pracę w Warszawie. Pensja na start zaskakująca
  5. Druzgocąca wiadomość. Nie żyje Sławomir Pocztarski

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News