Kontrowersje wokół nowego świadczenia. "500 plus okazało się fikcją i nieprawdą"

Kontrowersje wokół nowego świadczenia. "500 plus okazało się fikcją i nieprawdą" Źródło: screen youtube.com/PRAWYPL

500 plus dla osób niepełnosprawnych miało być spełnieniem oczekiwać tysięcy Polaków. Bardzo szybko jednak wokół tego projektu narosła cała masa kontrowersji. Według niektórych jest to fikcja i nieprawda.

500 plus dla osób niepełnosprawnych było jednym z postulatów, o których spełnienie walczyli zeszłoroczni protestujący, którzy przez 40 dni oblegali Sejm. Teraz rząd PiS obiecał, że w końcu zajmie się osobami niepełnosprawnymi, które ukończyły 18 rok życia i są niezdolne do podjęcia pracy, a także samodzielnej egzystencji. Niestety przedstawiony projekt, który został już zatwierdzony przez Sejm, nie spodobał się ludziom, których dotyczy.

Iwona Hartwich w ubiegłym roku przewodziła protestowi osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który miał miejsce w sądzie. Działaczka, która chce zapewnić dorosłym osobom niepełnosprawnym w Polsce godziwe warunki do życia, ostro skrytykowała projekt świadczenia przygotowane przez rząd PiS. 

500 plus dla niepełnosprawnych skrytykowane przez Iwonę Hartwich

Iwona Hartwich w swoich wypowiedziach nie szczędzi naprawdę ostrych słów względem projektu świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Działaczka mówi wprost, że obiecane przez premiera Mateusza Morawieckiego to zwykłe oszustwo i fikcja.

 - Dzisiaj całe nasze środowisko stwierdza, że obiecane przez pana premiera Morawieckiego 500 plus okazało się fikcją i nieprawdą, tak naprawdę oszustwem - mówiła Iwona Hartwich.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Główny problem z tym projektem polega na tym, że nie dotyczy on wszystkich osób niepełnosprawnych, które same nie mogą podjąć pracy. Przede wszystkim osoby objęte tym świadczeniem nie mogą otrzymywać, żadnych innych dofinansować z pieniędzy publicznych takich jak np. renty, które przekraczają 1100 złotych. Dodatkowo wymagane jest posiadanie zaświadczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

 - Uznano, że kwota 1600, czyli już z tym dodatkiem 500 złotych, to jest kwota wystarczająca na życie dla osoby niepełnosprawnej. Może przypomnę, że te osoby nie mają asystenta, a asystent dzisiaj to jest kwota mniej więcej dwa tysiące złotych, godzina rehabilitacji to jest od 100 do 120 złotych - dodaje Hartwich.

 500 plus przyznawane jest na każde dziecko bez konieczności spełniania wielu warunków, więc gdy w przypadku osób niepełnosprawnych tworzy się różne wymagania względem świadczenia, pojawiają się liczne głosy niezadowolenia. Hartwich już teraz zapowiedziała kolejny proces, który rozpocząć się ma 3 września, gdyż jej zdaniem taka forma pomocy jest nieodpowiednia i nie pomoże wielu ludziom, którzy tego potrzebują. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska tym razem przeszła samą siebie. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Fani do teraz nie mogą dojść do siebie!
  2. Ujawniono prawdę o tożsamości Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  3. Magda Narożna z Pięknych i Młodych jeszcze ostrzej niż 14-letnia Roksana Węgiel! Pokazała całe pośladki
  4. Koszmar z dzieciństwa który Agata Duda "będzie miała przed oczami do końca życia". Przy rodzinnym stole słychać było tylko płacz
  5. To jest nierealne. Mama Grażyny Torbickiej ma ponad 80 lat, a wygląda jak petarda! Chyba zesłały ją anioły
  6. Niewiarygodne. Oto co znalazło się na grobie Kory, przechodniom opadają szczęki na sam widok
  7. Pola Raksa urodziła się podczas II wojny światowej. To jak wygląda dziś, wprawia w osłupienie
  8. Michał Wiśniewski bezskutecznie błaga o pomoc. Zostało 11 dni, Oliwier walczy o życie. Lekarze: "Sytuacja jest krytyczna"
  9. Wreszcie dowiedzieliśmy się ile Justyna Żyła zarobiła w Tańcu z Gwiazdami. To prawdziwa fortuna

 

źródło: TVN 24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News