W każdej chwili mogą CAŁKOWICIE odebrać Ci 500 plus. Wiadomo już, kto je straci

W każdej chwili mogą CAŁKOWICIE odebrać Ci 500 plus. Wiadomo już, kto je straci Źródło: Pixabay/Pexels

500 plus, sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości, doczekał się niedawno rozszerzenia. Jednak rodzice, przeliczający już wysokość dodatkowego zastrzyku gotówki, muszą pamiętać, że prawo do świadczenia można bardzo łatwo stracić.

500 plus doczekało się zmian. Po aktualizacji programu, będącego wizytówką rządów Prawa i Sprawiedliwości, dodatkowe pieniądze trafią, według szacunków, do blisko 7 mln dzieci. Należy jednak pamiętać, że mimo ułatwień w aplikowaniu o świadczenie (zlikwidowano kryterium dochodowe), finansowy dodatek może być łatwo odebrany. 

500 plus zaktualizowany. Czas na składanie wniosków

Wnioski o nowe 500 plus można składać od 1 lipca. Nie minęły dwa tygodnie, a rząd może pochwalić się ponad 1,7 mln wniosków. Pierwsze, o czym muszą pamiętać rodzice starający się o przyznanie świadczenia, to ponowna aplikacja po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Mija on 31 maja 2021 roku.

Na czas otrzymywania dodatkowych pieniędzy w ramach programu, ważne jest, by pamiętać, że jest to świadczenie przeznaczane na dzieci. Wielu przeciwników rządowego programu podnosi argument mówiący, iż znajdzie się wiele nieuczciwych rodzin, które przeznaczą gotówkę na potrzeby niekoniecznie związane z wychowywaniem dzieci. Jednak na tę okoliczność są przygotowani urzędnicy. Świadczenie 500 plus można bardzo łatwo odebrać.

Ekwiwalent rzeczowy albo odebranie świadczenia. To konsekwencje złego gospodarowania pieniędzmi

W pewnych sytuacjach przyznane w ramach programu pieniądze mogą zostać odebrane albo zamienione na pomoc rzeczową. Dzieje się tak, gdy urząd stwierdzi, że rodzic czy opiekun przeznaczają wypłacane pieniądze na cele niezwiązane z wychowywaniem dziecka. Wówczas może zapaść decyzja, że zamiast 500 złotych, dana rodzina otrzymywać będzie ekwiwalent w formie rzeczowej. Mogą to być ubrania, leki czy jedzenie, albo dofinansowanie żłobka czy dodatkowych zajęć, albo nawet czynszu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ


Wszystko zależy od danej sytuacji i efektów wywiadu środowiskowego, który przeprowadzi pracownik socjalny. Ten wkroczy do akcji, gdy gmina dostanie zawiadomienie, że rodzina marnotrawi pieniądze przyznawane w ramach 500 plus. Jeżeli urzędnik nie będzie w stanie przeprowadzić wywiadu, bądź nie otrzyma wyjaśnień, może zapaść decyzja o wstrzymaniu wypłaty.

W przypadku, gdy wywiad środowiskowy potwierdzi podejrzenia o wykorzystywaniu środków z programu w innych celach, niż wychowywanie dzieci, gmina oceni, w jakiej formie zastąpić świadczenie pieniężne na pomoc rzeczową. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie uwierzycie, kim jest syn Beaty Szydło! Mama pęka z dumy, a portfel pęka w szwach! 
  2. Ujawniono prawdziwe imię Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  3. W każdej chwili mogą CAŁKOWICIE odebrać Ci 500 plus. Wiadomo już, kto je straci
  4. Mąż pracujący za granicą napisał do żony, że nie wyśle jej pieniędzy. Gdy zobaczycie jej odpowiedź popłaczecie się ze śmiechu
  5. Lekarze otworzyli jej czaszkę, by wyciąć nowotwór. Kiedy zobaczyli, co naprawdę było w środku, pobledli
  6. Tak żona Zenka Martyniuka wyglądała na ślubie. Zbieramy szczęki z podłogi
     

Źródło: Super Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News