Przez 500 plus rośnie sprzedaż wódki? PARPA: "Nie bójmy się tego powiedzieć"

Przez 500 plus rośnie sprzedaż wódki? PARPA: "Nie bójmy się tego powiedzieć"

500 plus to podstawowe świadczenie, które pobierane jest przez miliony rodzin. Oprócz zaspokojenia przez nich swoich podstawowych, domowych potrzeb, eksperci dokładnie widzą, że coraz więcej pieniędzy wydawanych jest na alkohol. Nie chcą ukrywać tego, że to wina 500 plus.

500 plus okazało się być strzałem w dziesiątkę, wykonanym przez Jarosława Kaczyńskiego. Świadczenie pobierane na każde dziecko w rodzinie pozwoliło zaspokoić niektóre potrzeby i załatać domowy budżet. Jednak z czasem okazało się, że dodatkowa gotówka jest wydawana nie tylko na potrzeby dzieci i nastolatków.

500 plus zaowocowało większymi wydatkami - nawet na używki

Zjawisko postanowili przeanalizować eksperci, którzy skupili się nad zależnością między zakupem alkoholu a świadczeniem 500 plus. Jak się okazuje, w pierwszej połowie 2019 roku Polacy wypili ponad 143 miliony litrów alkoholu, a to z kolei o 6,7% więcej niż rok temu. Czy wielu rodzinom zaczyna się powodzić?

Wiadomo, że alkohol ma swoją cenę. Wiadomo już, że od stycznia do czerwca Polacy wydali aż o 7,3 miliarda złotych więcej niż przed rokiem. Ta horrendalna kwota zaskoczyła wszystkich. Jednak wzięto też pod uwagę nie tylko napoje wyskokowe, ale również samą wódkę. Polacy odpowiednio wypili jej 122 miliony litrów i wydali na nią 5,68 miliarda złotych. Aż o 7% więcej pieniędzy w porównaniu z 2018 rokiem trafiło do firm sprzedających napoje procentowe. Wiadomo już, co mogło się do tego przyczynić.

Były szef Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wzrost sprzedaży alkoholu wini 500 plus

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Artur Bartoszewicz, adiunkt w Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej, po przeanalizowaniu wyników badań stwierdził, że to wśród kobiet rośnie spożycie mocniejszych trunków. Z kolei Krzysztof Brzózka, były szef PARP jest niezwykle szczery.

- Nie bójmy się mówić o tym, że to może być efekt 500 plus. Gdy gospodarstwa domowe zaspokoiły potrzeby związane z poprawą standardu życia, wydają na konsumpcję, w tym na używki - wyznał Brzózka opierając się na badaniach.

Dzisiaj grzeje: 1. Oskarżano ją o to, że byłą królową mafii. Zabrała głos po śmierci Staraka

2. Znany aktor po rozwodzie wpadł w alkoholizm. Nałóg prawie zniszczył mu życie

Kupno alkoholi może wzrosnąć lub utrzymać się na tym samym poziomie również przez to, że choć inflacja zauważalnie rośnie, to ceny napojów procentowych utrzymują się na stałym poziomie. Statystyki pokazują, że najbardziej popularne są tzw. małpki, których rocznie sprzedaje się około miliard.

Być może właśnie przez tak łatwą dostępność używek, świadczenia od państwa, niezmienność cen i pojemność butelek rosną nie tylko wydatki niektórych rodzin, ale też kłopoty policji. Na drodze i w pracy można natknąć się na coraz więcej osób będących pod wpływem. Z tego też powodu rząd planuje podwyżkę akcyzy w 2020 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Mama pana młodego na weselu była głodna, więc skosztowała pachnącego dania. Chwilę później już nie żyła
  3. Gdy zobaczył Donalda Tuska schował się przed nim do szafy. Europoseł PiS ujawnił szczegóły incydentu
  4. Omyłkowo wysłał żenującego SMS-a do żony zamiast kolegi. Treść była dla kobiety poniżająca
  5. Mały syn powiedział mamie, że chce umrzeć. Zorganizowała dla niego akcją na niebywałą skalę

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News