Niepokojące. Tysiące rodzin nie otrzymało 500 plus

Niepokojące. Tysiące rodzin nie otrzymało 500 plus

500 plus na każde dziecko poniżej 18 roku życia zostało wprowadzone przez rząd PIS latem tego roku. Z informacji jednak wynika, że wiele rodzin od lat nie otrzymuje obiecanych pieniędzy. Powodów może być wiele.

"500 plus" to program, którym PIS zachęca do siebie obywatelki. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rodziny ubiegające się o świadczenia takowe otrzymały. Wnioski można było składać od 2016 roku, wtedy jeszcze pieniądze obowiązywały jedynie na drugie dziecko i każde kolejne, które nie przekroczyło wieku dorosłości.

500 plus nie dla każdego 

Niektórzy składający wnioski w roku 2016 i 2017 roku nie dostali pieniędzy z rządowego programu. Problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy jedno z rodziców mieszka lub pracuje za granicą. Kiedy matka mieszka wraz z dziećmi i pracuje w Polsce, a jednocześnie ojciec jest również pracujący, ale poza granicami kraju, świadczenia są przyznawane. Sprawa nabiera nieciekawego wyglądu, gdy matka nie ma pracy. 

W takiej sytuacji urząd marszałkowski jest zobligowany do tego, aby wysłać pismo z zapytaniem o to, czy ojciec wypłaca świadczenia rodzinne. Na odpowiedź można czekać nawet kilka miesięcy. Podobnymi przypadkami miały zacząć zajmować się urzędy wojewódzkie, aby polepszyć sprawność działań. Tak się jednak nie stało.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Rodziny bez świadczeń 

W województwie łódzkim było złożonych 5 tys. wniosków, a tylko ponad połowa zakończyła się pozytywnym rozpatrzeniem. Do wydania zostało im aż 1677 wniosków złożonych trzy lata temu., 2160 w 2017 roku, a z ubiegłego roku 2116. Z kolei wojewoda dolnośląski nie wydał decyzji w 720 sprawach z 2016 roku. Wnioskujący z 2017 mogą być w grupie, która została bez odpowiedzi, a jest to aż 1454 rodzin.

Dzisiaj grzeje: 1. Oskarżano ją o to, że byłą królową mafii. Zabrała głos po śmierci Staraka
2. Znany aktor po rozwodzie wpadł w alkoholizm. Nałóg prawie zniszczył mu życie 

- Kilkaset postępowań, głównie z lat 2016-2017, jest zawieszonych. Urząd oczekuje na odpowiedzi dotyczące m.in. rozpatrzenia wniosku z instytucji zagranicznych - mówił Piotr Pieleszek z centrum prasowego

"Dziennik" komentuje, że podobnych sytuacji może być znacznie więcej w lipcu tego roku, kiedy rozszerzono świadczenie 500 plus również na pierwsze dziecko. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Mama pana młodego na weselu była głodna, więc skosztowała pachnącego dania. Chwilę później już nie żyła
  3. Gdy zobaczył Donalda Tuska schował się przed nim do szafy. Europoseł PiS ujawnił szczegóły incydentu
  4. Omyłkowo wysłał żenującego SMS-a do żony zamiast kolegi. Treść była dla kobiety poniżająca
  5. Mały syn powiedział mamie, że chce umrzeć. Zorganizowała dla niego akcją na niebywałą skalę

Źródło: Radio Zet 

Następny artykuł