500 plus tylko dla biednych dzieci? Pomysł głównego ekonomisty ZUS nie wszystkim się spodoba

500 plus tylko dla biednych dzieci? Pomysł głównego ekonomisty ZUS nie wszystkim się spodoba Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus tylko dla biednych dzieci? Główny ekonomista ZUS, profesor Paweł Wojciechowski, w jednym z ostatnich wywiadów wypowiedział się na temat programu. Jego pomysł może nie spodobać się wielu osobom.

500 plus tylko dla biednych dzieci - postulował główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Paweł Wojciechowski. W ostatnim wywiadzie mężczyzna wypowiedział się na temat programu, jego przyszłości oraz obietnic wyborczych z nim związanych. Przedstawił również swój pomysł na dalsze funkcjonowanie świadczenia. Jego słowa mogą nie spodobać się wielu osobom, które mogą stracić pieniądze.

500 plus tylko dla biednych dzieci? Postulat głównego ekonomisty ZUS nie spodoba się wielu osobom

- Waloryzacja w ZUS za ten rok wyniesie ok. 9 proc. Nie ma tak atrakcyjnych ofert na rynku finansowym. Co do 500+ to, zamiast waloryzować to świadczenie, lepiej zastanowić się, jak skierować wyższe świadczenia tylko do tych, którzy naprawdę go potrzebują - mówił profesor Paweł Wojciechowski. Według niego podnoszenie świadczenia nie jest dobrym rozwiązaniem. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mężczyzna oświadczył, że lepszym rozwiązaniem byłoby skupienie się na osobach, które naprawdę potrzebują pomocy, czyli rodziny o niższych dochodach. Ci, którzy zarabiają stosunkowo dobrze, nie powinni pobierać świadczenia. Wtedy poziom nierówności pomiędzy grupami społecznymi mógłby się nieco wyrównać. 

Wielu osobom nie spodoba się pomysł profesora, ponieważ skutkowałby odebraniem im pieniędzy, którymi teraz mogą się cieszyć. Internauci podkreślają, że takie rozwiązanie mogłoby skutkować zwiększeniem dzietności tylko w biedniejszych rodzinach. Te, bardziej zamożne nie decydowałyby się tak chętnie na potomstwo. 

Dzisiaj grzeje: 1. Radosław Majdan się wygadał, ujawnił całą prawdę o porodzie Rozenek. Niektórzy łapią się za głowę, inni zalewają się łzami szczęścia i trzymają kciuki

2. Kobieta przeszła przez prawdziwy koszmar. Rodzina sprzedała ją, aby spłacić dług

Profesor wypowiedział się również na temat waloryzacji. Jeśli świadczenie miałoby wzrastać, warto żeby wzrastało kwotowo, a nie procentowo. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odczekanie kilku lat, po czym możliwe byłoby ocenienie efektów ograniczania ubóstwa oraz niwelowania nierówności. Wojciechowski wyznał, że jest zwolennikiem adresowania programów społecznych do konkretnych mniejszych grup, dzięki czemu świadczenie mogłoby być wyższe. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Piorunująco szybka metoda na placki ziemniaczane, bez uciążliwego tarcia tarką. Istnieje bajecznie prosty, lepszy sposób
  2. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund
  3. Rodzice dostaną kolejny przywilej oprócz 500 plus już w wakacje. Andrzej Duda oficjalnie potwierdził
  4. Skandal, fani nigdy nie zapomną. Zdemaskowali kłamstwo Julii Wieniawy
  5. Dziś wieczorem Polsat zdeklasuje konkurencję. Pokaże megahit, nikt nie oderwie się od telewizora
  6. Aktor „Klanu” ma już tylko jedną prośbę. Sam nie jest w stanie walczyć ze śmiertelną chorobą

Źródło: Money pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News