Szykują się poważne zmiany dot. 500 plus. Skończy się dramat wielu rodzin

Szykują się poważne zmiany dot. 500 plus. Skończy się dramat wielu rodzin Źródło: Pixabay BeatriceBB

Niektórzy wciąż czekają na 500 plus. Tymczasem nadchodzą poważne zmiany, które mogą zmienić życie wielu potrzebujących rodzin. Nowy projekt ustawy ma usprawnić działanie programu. Wreszcie rząd zareagował, a nowe przepisy mają wejść w życie już niedługo.

Chociaż program 500 plus nie jest już w Polsce niczym nowym, wciąż są rodziny, które nie otrzymały obiecanego wsparcia ze strony państwa. Wszystko przez skomplikowane procedury urzędnicze, z powodu których wiele Polaków nadal nie może skorzystać z dofinansowania. Polski rząd wreszcie zareagował i przygotował projekt nowej ustawy, mającej usprawnić jego dotychczasowe działanie.

W tym samym czasie, kiedy wiele rodzin już od dawna korzysta z programu 500 plus, nadal wiele rodzin w Polsce czeka na decyzję o przyznaniu dofinansowania. I to od czasu wprowadzenia projektu. Spowodowane jest to skomplikowanymi procedurami. Jeden z wymogów 500 plus traktuje o tym, że ubiegający się o niego rodzice, nie mogą pobierać dodatków socjalnych w dwóch krajach. Co za tym idzie, rodzina żyjąca w Niemczech, otrzymując wsparcie finansowe w tym kraju, nie może korzystać z programu 500 plus w Polsce. Niestety polscy urzędnicy wciąż mają duże problemy z ustaleniem przychodu świadczeń, dlatego niektóre rodziny nadal nie otrzymały pieniędzy.

500 plus ma działać sprawniej dzięki nowej ustawie

Projekt nowej ustawy, dotyczącej 500 plus bierze pod uwagę problemy, z jakimi spotykają się urzędnicy, próbujący ustalić, czy rodzina rzeczywiście pobiera świadczenia z innego kraju. Dlatego wciąż są w Polsce rodziny, które na decyzję czekają wiele miesięcy a nawet lat. Reforma ustawy programu 500 plus ma przyspieszyć wymienianie się informacjami między wojewodami, a co za tym idzie, usprawnić pracę urzędów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Program 500 plus ma się zmienić dzięki projektowi nowej ustawy, który jest już gotowy. Niedługo wszyscy mamy poznać jego szczegóły, ale wiadomo już, że skupia się on przede wszystkim na usprawnieniu pracy urzędników, którzy decydują o przyznawaniu świadczeń. To jednak nie wszystko. Ten sam projekt ma również na celu wspomaganie niepełnych rodzin w Polsce. Obecnie alimenty są przyznawane przez państwo jedynie w sytuacji, w której dochód na opiekuna w rodzinie nie przekracza 800 złotych miesięcznie. Nowy projekt ma podnieść próg do 1000 złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. Niepokojące doniesienia od rodziny Wałęsów. Wymagana była natychmiastowa hospitalizacja

2. Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Aktora żegna tłum gwiazd

Oprócz programu 500 plus projekt nowej ustawy wprowadzi zmiany dotyczące postępowania z alimenciarzami. Dotychczas ci byli wykreślani z rejestru dłużników po pięciu latach, nawet w przypadku, gdy nie spłacili długu. Po uchwaleniu nowej ustawy dłużnicy przestaną być usuwani z list, a ich dane osobowe będą ujawniane w Krajowym Rejestrze Długów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Żona zakażonego Polaka zabrała głos. Ujawnia prawdę o jego stanie zdrowia
  2. Reprezentant Polski na wylocie z klubu. Piłkarz usłyszał propozycję nie do odrzucenia
  3. Zrozpaczony brat Królikowskiego szczerze o ich relacji. Na koniec zrobił rzecz, która zapadnie w pamięci żałobników
  4. Niezwykły gest na pogrzebie Królikowskiego. Rodzina aktora wbiła wszystkich w ziemię, popłynęły łzy
  5. Andrzej Piaseczny ostatecznie wyznał prawdę. Wiele osób nie spodziewało się mocnego wyznania
  6. Zjadła 3 pieczone ząbki czosnku. Obserwowała efekty i godzina po godzinie szczęka opadała jej coraz niżej

źródło: Fatk24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News