Wystartowało nowe 500 plus. Wiadomo, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze

Wystartowało nowe 500 plus. Wiadomo, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze

500 plus dla niepełnosprawnych stało się właśnie faktem. ZUS udostępnił nowy wniosek dla osób, które chcą starać się o dofinansowanie. Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać comiesięczne świadczenie?

500 plus dla niepełnosprawnych to nowa możliwość otrzymania wsparcia finansowego. Po sukcesie poprzedniego programu 500 plus na dzieci, przyszedł czas na pomoc kolejnej grupie. Dzisiaj na swojej stronie Internetowej ZUS opublikował wzór wniosku ESUN, który należy uzupełnić aby starać się o świadczenia. Prezes ZUS Gertruda Uścińska wyjaśnia dlaczego wniosek pojawił się tak wcześnie.

- W związku z bardzo dużym zainteresowaniem świadczeniem 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji już na miesiąc przed terminem udostępniliśmy formularz wniosku - wyjaśniła.

Kto może starać się o nowe 500 plus? Otrzymać pieniądze mogą osoby niepełnosprawne, które skończyły 18 lat, nie są zdolne do samodzielnej egzystencji i nie otrzymują emerytury ani renty. W przypadku niezdolności do wykonywania pracy trzeba okazać zaświadczenie od lekarza, które potwierdza ową niezdolność. Pozytywną wiadomością jest to, że również osoby pobierające emeryturę lub rentę również mogą starać się o dofinansowanie. Jednak muszą spełniać jeden warunek - łączna suma emerytury i renty nie może przekraczać 1600 zł brutto. Warto zaznaczyć, że świadczenie przysługuje obywatelom Polski mającym tu miejsce zamieszkania lub prawo pobytu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Gdzie znajdziemy wniosek i jak go wypełnić?

Aby złożyć wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych musimy udać się do placówki ZUS. Możemy go także wypełnić przez Internet. Na stronie ZUSu wystarczy wyszukać deklaracji ESUN i ją uzupełnić. We wniosku należy uzupełnić dane osobowe i zaznaczyć czy pobieramy inne świadczenia. Przy składaniu wniosku musimy mieć przy sobie orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o niezdolności do pracy lub wydane przed 1997 rokiem orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tragedia na rozpoczęciu roku szkolnego w szkole podstawowej. 8 dzieci nie żyje, wiele innych jest rannych po incydencie w zagranicznej placówce
2. Znany aktor miał straszny wypadek. Jego auto wypadło z drogi, jest w ciężkim stanie

Urzędnicy zaczną rozpatrywać wnioski ESUN z początkiem października. Przez pierwsze dwa miesiące będą mieli wydłużony czas wydanie decyzji do 60 dni. Od grudnia będą mieli już na to jedynie 30 dni. 

 

  1. Niespodziewany zwrot wydarzeń ws. 500 plus. Młode matki znalazły sposób, żeby masowo pomnażać pieniądze
  2. Przez 10 lat nie prała poduszki. Gdy pewnego dnia spojrzała w lustro, chciała krzyczeć
  3. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. 8-letnia panna młoda zmarła podczas nocy poślubnej
  4. Rodzina królewska zawsze zabiera w podróż własną krew. Właśnie ujawniono dlaczego
  5. Ranna kobieta czekała na pomoc, zamiast tego została jeszcze bardziej skatowana. Dramat we wrocławskim szpitalu

źródło: Radio ZET

Następny artykuł