W kwietniu 1500 plus zamiast 500 plus? Jest nowy pomysł, rodzice będą zachwyceni

W kwietniu 1500 plus zamiast 500 plus? Jest nowy pomysł, rodzice będą zachwyceni Źródło: Pixabay.com MirceaIancu

500 plus i trzynasta emerytura na razie nie zostaną wstrzymane. Politycy wpadli na nowy pomysł, wiele polskich rodzin będzie nim zachwyconych.

500 plus oraz inne popularne świadczenia socjalne to w ostatnim czasie niezwykle gorący temat. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która wywołuje kryzys gospodarczy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Pierwszy pomysł zakładał obcięcie wypłat świadczenia, teraz rozważane jest inne rozwiązanie.

500 plus i trzynasta emerytura zostaną, rząd nie widzi powodu, by obcinać świadczenia

Jeszcze niedawno ekonomiści przekonywali, że zawieszenie popularnych świadczeń socjalnych jest niezbędnym zabiegiem ratującym Polskę przed jeszcze głębszym kryzysem gospodarczym spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Według ekonomistów z Alertu Gospodarczego, wśród których jest m.in. profesor Jerzy Hausner, były wicepremier, minister gospodarki, minister rodziny i członek Rady Polityki Pieniężnej, rząd jak najszybciej powinien podjąć tę decyzję.

- W szczególności na okres co najmniej 3 lat (2020-2022) trzeba zrezygnować z reguły przeznaczania na wydatki wojskowe 2 proc. PKB. Niezbędne będzie także zawieszenie na ten okres części sztywnych wydatków socjalnych w szczególności dotyczy to 13. emerytury i ograniczenia wypłaty 500 plus do poziomu sprzed jej rozszerzenia (na pierwsze dziecko) - przekazali specjaliści.

Specjaliści już prognozują nowelizację budżetu, która ma pokryć wydatki na tarczę antykryzysową, kosztującą państwo ponad 200 mld złotych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się jednak na zawieszenie świadczeń twierdząc, że nie ma takiej potrzeby. O dziwo w tej kwestii zgadzają się z nimi również politycy lewicy, którzy proponują jeszcze bardziej posunięte działanie.

Dodatkowe pieniądze z 500 plus mają pomóc polskim rodzinom

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Według lewicy, w kwietniu rząd powinien wypłacić rodzinom 1500 złotych. Przyznanie świadczenia z góry za kilka miesięcy ma zapobiec masowemu zadłużeniu. Zawieszenie 500 plus to według nich najgorszy z pomysłów na ratowanie polskiej gospodarki.

- To głupie i groźne - tysiące rodziców właśnie traci pracę i środki do życia! [...] Wcześniejsza wypłata świadczeń pozwoli uniknąć długów - zaapelowała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk za pomocą swojego Twittera.

Dzisiaj grzeje: 1. GP: Rząd planuje pozbawić Polaków prywatności. Minister dostanie dostęp do kluczowych danych

2. Media dotarły do sąsiadów Szumowskiego. Na jaw wyszła cała prawda na temat Ministra Zdrowia

Lewica proponuje, by oszczędności szukać w sektorze wydatków na wojsko, m.in. w zamówieniu na nowe myśliwce F-35. To również stanowisko ekonomistów z Alertu Gospodarczego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy świadczące o chorobie tarczycy. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Zmarła znana polska dziennikarka sportowa. Odeszła w młodym wieku, jej głos znały tysiące
  3. Papużka starała się zdenerwować wielkiego kota. Reakcja zwierzaka odbiera mowę, wszystko się nagrało
  4. Nie żyje młoda dziewczyna, dwóch jej kolegów walczy o życie. Tragiczne informacje z południowej Polski
  5. Nie tylko kichanie i kaszel. Eksperci ostrzegają, w ten sposób najprawdopodobniej też można się zarazić
  6. Ważne dla wszystkich. Jutro Lidl, Biedronka, Dino, Żabka i Kaufland będą pracować inaczej niż zwykle

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News