Wielkie zmiany w programie 500 plus. Ważne informacje dla rodziców dzieci urodzonych w drugiej połowie roku

Wielkie zmiany w programie 500 plus. Ważne informacje dla rodziców dzieci urodzonych w drugiej połowie roku Źródło: Unsplash/ Irina Murza

500 plus już od miesiąca działa na nowych zasadach. Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości przeszedł sporą aktualizację - warto wiedzieć o wszystkich korzyściach, jakie oferuje nowa odsłona.

500 plus zostało mocno zaktualizowane - jednym z głównych założeń nowej formuły programu jest świadczenie wypłacane na każde dziecko. Jest jeszcze kilka innych zmian, o których nie było tak głośno, a warto o nich wiedzieć. Jedna z nich dotyczy rodziców dzieci urodzonych po 30 czerwca.

500 plus po aktualizacji. Kilka istotnych zmian

Rodziny bardzo pozytywnie odebrały zniesienie kryterium dochodowego przy wypłacaniu świadczenia. W efekcie rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej. Teraz decyzje podejmowane są na podstawie deklaracji wpisanych w składany wniosek.

Istotną zmianą jest też zniesienie obowiązku wydawania i doręczania decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia. Od 1 lipca informacja o decyzji przychodzi do wnioskującego na adres e-mail, można ją też odebrać osobiście. Jednak nieodebranie informacji nie będzie miało wpływu na wypłatę.

Trzecią, pozornie drobną, a bardzo korzystną zmianą, jest wprowadzenie 3-miesięcznego terminu na złożenie wniosku. Gdy rodzic wystąpi o świadczenie w tym czasie, otrzyma wyrównanie od miesiąca narodzin. Wcześniej 500 plus wypłacane było od miesiąca złożenia wniosku.

Ważna zmiana dla dzieci urodzonych po 30 czerwca

W ramach aktualizacji programu pojawiło się też rozwiązanie dotyczące dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 roku. Chodzi o przyzwolenie na przyznanie 500 plus drugiemu z rodziców w przypadku śmierci rodzica, któremu było ono przyznane. Przed zmianami taki przypadek powodował utratę świadczenia. Warunkiem jest złożenie wniosku w ciągu 3 miesięcy od śmierci rodzica, który pobierał pieniądze wcześniej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Istotną zmianą jest też objęcie programem dzieci umieszczonych we wszystkich instytucjonalnych miejscach pieczy zastępczej. Wcześniej 500 plus obejmowało tylko dzieci z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Do tej pory ta grupa liczyła 46,5 tysiąca dzieci, od 1 lipca prawo do świadczeń zyska kolejnych 13 tysięcy. 500 plus będzie przyznawane na wniosek dyrektora placówki. 

Szacuje się, że zaktualizowany program 500 plus obejmie 6,8 mln dzieci - to dwa razy więcej, niż przed aktualizacją. Jego koszt to ok. 9,6 mld złotych. 

  1. Nie żyje legendarna polska aktorka. Zmarła nagle, osierociła dwójkę dzieci. Fani są zdruzgotani
  2. Ujawniono zdjęcie 17-letniej Kingi Dudy z ojcem. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Prezydent jest prawie nie do poznania!
  3. Wiktoria Gąsiewska szaleje bez stanika. Gorące zdjęcie gwiazdy Rodzinka.pl w sieci
  4. Uczestnik "Milionerów" kpił sobie z Urbańskiego. Chwilę później stał się pośmiewiskiem całej Polski
  5. Tragedia na festiwalu Jurka Owsiaka Pol'and'Rock. Nie żyje mężczyzna, policja w akcji
  6. Nagła, niespodziewana wiadomość wstrząsnęła fanami. Nie żyje gwiazda serialu "Przyjaciółki"

Źródło: Super Express

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu