500+ bez większego wpływu na gospodarkę. Za pół roku nie będzie po nim śladu

500+ bez większego wpływu na gospodarkę. Za pół roku nie będzie po nim śladu Źródło: źródło: flickr.com

Jak wynika z badań ekonomistów banków takich jak BZ WBK czy Credit Agricole, rządowy program Rodzina 500+ wcale nie ma takiego wpływu na gospodarkę, jak zakładano. Okazuje się, że choć po wdrożeniu programu wzrost w konsumpcji prywatnej był, ale nikły, czyli nie taki, jakiego się spodziewano.

Doszukiwanie się efektów 500+ przez ekonomistów zazwyczaj kończy się załamaniem rąk. Okazuje się bowiem, że w gospodarce nie doszło do takiego przełomu, jakiego wieszczono. Spodziewano się zwłaszcza, że rządowy program wywinduje konsumpcję prywatną. Nic z tych rzeczy.

 - Były bardzo duże oczekiwania, jednak efektu 500 plus w danych statystycznych tak silnie nie widać - komentuje ekonomista Credit Agricole, Jakub Olipra.

Oczekiwania nie sprawdziły się. I tak, mimo wypłacenia do czerwca 4,9 mld złotych, konsumpcja prywatna ledwie drgnęła. W trzecim kwartale wzrosła, co prawda, do 3,9% jednak to i tak niewiele w porównaniu do 3,3% z drugiego kwartału. Ten wzrost o 0,6 pkt. % to około 1,6 mld złotych, czyli tylko 14% z wypłaconych w ramach 500+ pieniędzy.

Ekonomiści BZ WBK próbują tłumaczyć taki stan rzeczy na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi o tym, że Polacy wstrzymali się z wydawaniem pieniędzy do świąt, a skutki programu są opóźnione. Według drugiego, biedniejsi Polacy zrezygnowali z kredytów konsumpcyjnych, więc 500+ skutkowało obniżeniem ich zadłużenia, a nie wzrostem w konsumpcji prywatnej.

Przypuszczenia te potwierdzają eksperci z Credit Agricole. Zdaniem Jakuba Olipry, efekt rządowego programu jest najbardziej widoczny w tym, że Polacy coraz chętniej gromadzą oszczędności.

Analitycy z tego samego banku nie są jednak już tak optymistycznie nastawieni. Przypominają bowiem, że polskie PKB jest najgorsze od 3 lat. Co gorsza, w przyszłości wcale nie ma być z PKB lepiej. Z raportu analityków wynika, że nie dalej jak za 6 miesięcy, wszelkie pozytywne efekty 500+ wpływające na konsumpcję znikną i nie da się ich nawet wykazać w statystykach.

 - Na przełomie II i III kw. 2017 r. wygaśnie pozytywny wpływ oddziaływania programu Rodzina 500+ na dynamikę konsumpcji, co będzie czynnikiem ograniczającym tempo wzrostu PKB - podkreślili eksperci.

Wszystko przez to, że zniknie euforia wynikająca z faktu otrzymania pieniędzy z rządowego programu. Polacy, którzy są beneficjentami 500+, będą traktowali te pieniądze jak normalną wypłatę i prawdopodobnie sytuacja wróci do stanu sprzed wprowadzenia programu.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News