Dziennikarze wyłowili nowy szczegół w ustawie. Jeśli przekroczyłeś ten wiek, to dostaniesz dodatkowe 500 złotych

Dziennikarze wyłowili nowy szczegół w ustawie. Jeśli przekroczyłeś ten wiek, to dostaniesz dodatkowe 500 złotych Źródło: pixabay/skyradar

Dodatkowe 500 złotych można dostać, jeśli przekroczy się pewien próg wiekowy i spełni odpowiednie warunki. Znaleziono w ustawie o dofinansowaniu niepełnosprawnych zapis, który pomoże wielu starszym osobom żyjącym na skraju ubóstwa. Nowe prawo ma zostać przegłosowane przez sejm jeszcze w tym tygodniu.

500 złotych otrzyma każdy, kto przekroczy przewidziany w ustawie próg wiekowy i spełni kryterium dochodowe. W projekcie rządu, który ma dofinansować osoby niepełnosprawne, zawarto zapis, który wspomoże również osoby starsze bez stwierdzonej niepełnosprawności. 

500 złotych dla każdego kto spełni kryterium wiekowe i finansowe

Po wprowadzeniu programu "Rodzina plus" o prawa do świadczeń zaczęły walczyć osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, często ledwo wiążący koniec z końcem. W końcu się doczekali - ustawa, nad którą pracuje rząd, zapewni dodatkowe transfery socjalne dla niesamodzielnych i niepełnosprawnych. To jednak wcale nie oznacza, że są zadowoleni - bo jest jeszcze dodatkowe kryterium.

Niepełnosprawny, żeby otrzymać dodatkowe świadczenie, nie może osiągać dochodów powyżej 1100 zł miesięcznie brutto, czyli 935 zł na rękę. Do otrzymania świadczenia uprawnionych będzie pół miliona osób. Co ciekawe - w ustawie znajduje się zapis, dzięki któremu osoby, które mają powyżej 75 lat, spełniające kryterium dochodowe, będą mogły dostać świadczenie. Z racji, że otrzymują dodatek pielęgnacyjny, dużo łatwiej będzie im otrzymać zaświadczenie o niesamodzielności, wymagane do otrzymania 500 złotych.

Ekspert z ZUS instruuje, kto może otrzymać świadczenie

Obecna prezes ZUS - profesor Gertruda Uścińska, poinstruowała, kto dokładnie będzie mógł otrzymać nowe świadczenia. Co ciekawe, pieniądze dostaną jedynie osoby pełnoletnie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom pełnoletnim, które mieszkają w Polsce. Warunkiem otwierającym drogę do nowego świadczenia będzie posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. [...] Uprawnienie do świadczenia będzie przysługiwało, jeśli suma świadczeń pobieranych przez zainteresowanego nie przekroczy wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która od marca 2019 r. wynosi 1100 zł. Chodzi o świadczenia inne niż jednorazowe - mówiła prezes ZUS.

Wnioski będzie można składać od 1 października, a świadczenie będzie przysługiwać od tego miesiąca, w którym będą spełnione kryteria (choć nie wcześniej niż miesiąc od złożenia wniosku). Próg 1100 zł został ustalony na podstawie minimalnej renty, jaką otrzymują niepełnosprawni.

  1. Kwaśniewska została mamą! Córka prezydenta w końcu pochwaliła się swoim maluszkiem. Fani nie mogą uwierzyć w to, co widzą
  2. Nie żyje piękna gwiazda. Jej partner odrąbał jej głowę, a zdjęciem pochwalił się w internecie
  3. Nastolatka została zamordowana przez swojego chłopaka. Po wszystkim zabójca wrzucił do sieci zdjęcia jej ciała
  4. Z jednego z mieszkań w bloku zaczęły wypełzywać robaki. Kiedy policjanci tam weszli, ścięło ich z nóg
  5. Policja traci wiarę w odnalezienie Dawidka żywego? Rzecznik: niestety muszę już mówić o tych wersjach
  6. Nie żyje Polak, który obserwował konflikt na Ukrainie

Źródło: Fakt

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu