Dziennik Gazeta Prawna donosi o lawinowym wzroście świadczeń tzw. trzynastek. Z danych ministerstwa finansów wynika, że w 2014 roku na trzynastki wydano o 50 mln złotych więcej niż w roku 2013 i tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.

W sumie w 2014 roku do urzędników samorządowych z tytułu trzynastek trafiło 3,9 mld złotych a w pozostałych instytucjach publicznych tj. ministerstwa czy urzędy wojewódzkie, kolejne 1,2 mld złotych.

Według ekspertów wzrost wydatków na trzynastki urzędników będzie się utrzymywał z dwóch głównych powodów: wzrost zatrudnienia w sektorze publicznym oraz podwyżka nagród i dodatków stażowych. Urzędy muszą wypłacać te świadczenia ponieważ obliguje ich do tego prawo mówiące, że trzynastka przysługuje każdemu kto w roku kalendarzowym przepracował minimum 6 miesięcy. Wysokość trzynastek to 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia.

Wielu ekspertów uważa, że rząd powinien zająć się likwidacją tego świadczenia gdyż obecny system motywacyjny oparty na stałych dodatkach de facto takim system w praktyce nie jest.

źródło: Gazeta Prawna

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.