Jak wieść gminna niesie,w domu pani Kiszczak Instytut Pamięci Narodowej zarekwirował około 50kg tajnych dokumentów. Skandal i hańba. Stało się to dopiero po telefonie od wdowy po radzieckim generale, chociaż 12 stycznia 2012 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał go winnym członkostwa w związku przestępczym o charakterze zbrojnym. Najwyraźniej nikomu nie przyszło do głowy przeszukanie jego mieszkania w trakcie procesu. Po co komu jakieś tam dowody….?

Patologia w pracy rodzimego wymiaru sprawiedliwości nie będzie jednak motywem przewodnim. Podobno pani Kiszczak chciała odsprzedać akta TW „Bolka”. Znając sytuację pana Kiszczaka w III RP, zgromadzone przez niego dokumenty – służące do szantażowania osób których dotyczą – są najprawdopodobniej:
1. Autentyczne – jedna z najważniejszych osób w PRL musiała mieć do nich dostęp. Jeśli szantaż miał być skuteczny, nie mogły być one również falsyfikatami. Nikt by się ich nie obawiał.
2. Mocno obciążające – ktoś, kto niemal całe życie był wojskowym nie sięgnie po zabawkę w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa.
3. Dotyczyły jedynie osób wpływowych – tylko one mógłby by mu owo bezpieczeństwo (jak i inne korzyści) zapewnić.

50kg papieru, a narobi huku większego niż taka sama ilość trotylu, ponieważ stanowią one dowody, że olbrzymia część śmietanki towarzyskiej, często piastująca najwyższe urzędy i podejmująca kluczowe decyzje mogła być (a więc i prawdopodobnie była) sterowana przez ubecję, twardy komunistyczny beton. Ten wybuch powali i tak słaniającą się na nogach postmagdalenkową narrację historyczną, a mit 25-lecia wolności definitywnie legnie w gruzach. Stać się i tak to musiało, prędzej czy później, gdyż cytując ulubioną myśl poważanego za granicą polskiego noblisty „prawda obroni się sama”.

TW „Bolek” musi być zaiste wielkim człowiekiem. Jego postać dwukrotnie w ciągu życia odmieni oblicze Polski – niby tylko jako narzędzie, lecz i tak w ponadnormatywnej ilości. Za pierwszym razem samodzielnie obalając komunizm przekształcił go w kolonializm. Jakie przemiany wykreuje z jego niechętną i nieumyślną pomocą obecny obóz władzy? Wkrótce się przekonamy….

Zobacz również