Jak podaje Agencja Żydowska dla Izraela, w 2015 roku na powrót do Izraela zdecydowało się 7795 francuskich Żydów. Jest to czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2012.

Od lat 70. do 2012 roku Francję opuszczało każdego roku od 1000 do 2000 Żydów. Od 2013 liczba ta systematycznie wzrasta. Tym samym Francja prześcignęła Stany Zjednoczone. Dla porównania; liczbę Żydów we Francji szacuje się na około pół miliona, w USA natomiast, jest to około 5 milionów osób.

Francuski władze są zaniepokojone skalą wyjazdów. „Bez Żydów Francja nie będzie Francją. To najstarsza społeczność, są obywatelami Francji od czasów rewolucji” – mówił francuski premier Manuel Valls.

Fala wyjazdów jest spowodowana coraz większa liczbą ataków na Żydów i instytucje żydowskie we Francji. Wielu podjęło decyzję o wyjeździe po ataku na koszerny supermarket w Paryżu, który miał miejsce dwa dni po ataku na „Charlie Hebdo”. Natomiast w Marsylii od października doszło do trzech ataków islamskich radykałów na przedstawicieli mniejszości żydowskiej.

Jak mówi rzecznik Agencji Żydowskiej, Avi Mayer: „W związku z tego typu głośnymi atakami francuska społeczność żydowska od pewnego czasu żyje z głębokim poczuciem braku bezpieczeństwa”. Zvi Ammar (lider lokalnej społeczności) zaapelował, aby dla bezpieczeństwa nie nosić jarmułek w miejscach publicznych.

Badania przeprowadzone przez IFOP pokazują, że 68% Żydów nie czuje się bezpieczna we Francji, 43% przynajmniej raz zostało zaatakowanych z powodu pochodzenia, natomiast połowa ze wszystkich Żydów, mieszkających we Francji, rozważa emigrację.

Sytuacja pogarsza się nie tylko we Francji. W Belgii i Danii również doszło do napaści na instytucje żydowskie. Zostały zaatakowane muzeum i synagoga. Liczba incydentów antysemickich wzrosła również w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Jednak w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie głównymi sprawcami są muzułmanie, w Niemczech większa część ataków to działanie neonazistów.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

jo, źródło: forsal.pl

...

Zobacz również