300 tys. Polaków dostanie specjalne emerytury. PiS zmieni prawo?

300 tys. Polaków dostanie specjalne emerytury. PiS zmieni prawo?

Emerytury to temat, który wzbudza mieszane uczucia wśród chyba każdej grupy wiekowej społeczeństwa. Teraz jednak pojawiają się informacje, które ucieszą wielu Polaków. Prawo do emerytury pomostowej otrzyma 300 tys. osób.

Emerytury pomostowe wprowadziła koalicja PO-PSL w 2008 roku. Obecnie decyduje się na nie coraz więcej osób. Przeciętna pomostówka to 2692,30 zł brutto.

Emerytury pomostowe dla 300 tys. osób?

OPZZ przygotował projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, który zakłada likwidację zasady wygasania świadczeń. Zgodnie z projektem, prawo do emerytury pomostowej miałyby wszystkie osoby pracujące w szczególnych warunkach, bez względu na to kiedy rozpoczęły pracę. Obecnie pomostówka dotyczy tylko osób, które zaczęły pracować przed 1 stycznia 1999 r. – Obecnie w warunkach narażających zdrowie pracowników pracuje ponad 330 tys. osób, za które przedsiębiorcy opłacają specjalną składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. Ale tylko niewielka część z tych osób ma z tego tytułu prawo do świadczenia. Postulaty OPZZ popierają także „Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. – Niedługo, 9 grudnia, minie 20 lat, jak z rządem AWS podpisaliśmy porozumienie, że o przyznaniu pomostówek będą decydowały obiektywne kryteria medyczne, a nie to, kiedy kto zaczął pracę – dodał Bogdan Kubiak z NSZZ „Solidarność". Pracodawcy postawili kilkanaście warunków, od których będzie zależeć przystąpienie do rozmów na temat pomostówek, m.in. aby system nie wymagał dofinansowania. Natomiast strona związkowa podkreślała, że systemu emerytalnego nie można traktować na zasadach rynkowych, a pomostówki są konieczne z warunków medycznych. Dyskusja na ten temat ma być kontynuowana 28 września 2018 roku. Rząd natomiast wyrazi swoją opinię do 31 maja 2019 r. w ramach przeglądu przepisów emerytalnych.

Komu obecnie przysługuje pomostówka?

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które pracują w szczególnych warunkach lub świadcząc pracę o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat, osiągnęły wymagany wiek i okres składkowy i nieskładkowy oraz wykonywały pracę przed dniem 1 stycznia 1999 r. Pomostówka nie może być niższa od najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS, czyli obecnie 706,29 zł. "Praca w szczególnych warunkach" oznacza pracę na stanowiskach o znacznej szkodliwości dla zdrowia i o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. W szczególnych warunkach pracują np. górnik, ratownik, kominiarz, piekarz, ratownik TOPR, anestezjolog. Natomiast "Praca o szczególnym charakterze”, to praca wymagająca szczególnej odpowiedzialności i szczególnej sprawności psychofizycznej. Pracę o szczególnym charakterze wykonuje np. pilot, kierowca autobusu, tramwajów. Nawet jeśli spełniasz wymagane warunki, pomostówki nie dostaniesz automatycznie. Musisz złożyć wniosek w ZUS, z dołączonym formularzem ZUS-Rp-6 i wpisanymi okresami pracy oraz dokumentami, które je potwierdzają.
Zobacz także:
  1. Rodziny musiały zwrócić 50 mln z 500 plus. Urzędnicy są bezlitośni
  2. Katastrofa Smoleńska: Europa stanie po stronie Polski. Rosja nie będzie miała wyboru
  3. Masz mieszkanie? Od 1 stycznia możesz mieć problem
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News