Jakie święto jest 3 maja? To nie tylko uroczystość państwowa

Jakie święto jest 3 maja? To nie tylko uroczystość państwowa Źródło: flickr.com/Kancelaria Premiera

3 maja - święto to jest niezwykłe w polskim kalendarzu. Łączy ono ważne święto państwowe ze świętem obchodzonym w Kościele katolickim. Co upamiętniamy tego dnia? Oba święta są ze sobą połączone już od wielu lat!

3 maja - święto kończące długi weekend majowy już niedługo. Wszyscy cieszą się na nadciągające wolne dni, ale właściwie z jakiego powodu są one wolne od pracy? Obchody tego dnia mają długą tradycję i wiążą się nie tylko z polską państwowością, ale też z polskim Kościołem katolickim. Co właściwie stało się tego dnia i dlaczego świętujemy? To bardzo ważny dzień w Polsce!

3 maja - jakie to święto? Kościelne, czy państwowe?

3 maja jest niezwykłym dniem w polskim kalendarzu. Łączy on ważne święto państwowe z istotnym świętem dla polskich katolików. Tego dnia obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czyli Święto Narodowe Trzeciego Maja.

3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja 3 Maja, czyli pierwsza ustawa zasadnicza w historii Polski. Po raz pierwszy dzień ten ogłoszono świętem już 5 maja 1791 roku, jednak oficjalnie został nazwany świętem państwowym dopiero po okresie zaborów, w 1919 roku. Po wojnie status tego dnia jako święta został zniesiony w 1951 roku, aby znów powrócić do oficjalnego kalendarza świąt w roku 1990. Jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych i z tego powodu ustalono, iż jest to dzień wolny od pracy. W tym dniu w całym kraju odbywają się pochody i festyny. Jest to jedno z najważniejszych świąt w roku i upamiętnia długą i trudną historię państwowości polskiej.

Jednakże 3 maja nie jest tylko świętem państwowym. Wierni Kościoła katolickiego obchodzą też wtedy Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to dzień, który upamiętnia śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który w czasie potopu szwedzkiego zawierzył Polskę w opiekę Maryi i obwołał ją "Królową Korony Polskiej". Święto rozpowszechniło się na ziemiach polskich jeszcze w czasie zaborów, a po raz pierwsze oficjalnie zostało ustanowione w 1909 roku przez papieża Piusa X. 3 maja święto to obchodzimy od 1924, gdy na prośbę polskich biskupów zostało scalone z rocznicą przyjęcia Konstytucji 3 maja. 

3 maja - czy trzeba iść do kościoła? 

Czy 3 maja to święto nakazane? Mogłoby wydawać się, że tak jest - święta nakazane w Polsce bardzo często są dniami wolnymi od pracy, a 3 maja jest ustawowo wolny. Okazuje się jednak, że wierni wcale nie są zobowiązani do odwiedzenia świątyni i uczestnictwa w mszy świętej tego dnia. Dzień wolny wynika tylko z wagi państwowego święta, które jest wtedy obchodzone i nie ma związku z uroczystością kościelną. Oczywiście kapłani gorącą zachęcają wszystkich wiernych do wizyty w kościele mimo tego. 

  1. Gdzie w Polsce można pojechać na długi weekend? Najlepsze pomysły
  2. Jaka pogoda czeka nas w długi weekend? Warto wyjechać
  3. Gdzie na weekend poza miastem? Spędź miło czas z najbliższymi
  4. Spędzacie aktywnie wolny czas? Proponujemy najlepsze aktywności na świeżym powietrzu!
  5. Oto grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał litości
Następny artykuł