Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne

Jakie święto obchodzimy 2 maja? Jest nowe, ale bardzo ważne Źródło: pixabay.com/aganyga

2 maja - Święto Flagi Państwowej, jest obchodzone jedynie w Polsce, czy to międzynarodowa uroczystość? Jak celebruje się ją w naszym kraju? I pytanie, które nurtuje wiele osób, czy drugi dzień maja jest dniem wolnym od pracy? Choć święto jest stosunkowo nowe, warto o nim pamiętać.

2 maja - Święto Flagi Państwowej

2 maja - Święto Flagi, które zostało wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Flagi nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wypada on pomiędzy innymi świętami państwowymi - 1 maja, czyli Świętem Pracy oraz Narodowym Świętem 3 Maja, więc większość z nas decyduje się wziąć urlop, aby majówka trwała aż pięć dni.

2 maja: Dzień Flagi - co to za święto i czy obchodzi się je tylko w Polsce?

2 maja to nie tylko Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ale również Dzień Polonii i Polaków za granicą. 

Flaga to jeden z najważniejszych symboli państwowości, ta biało-czerwona ukazuje przynależność narodową. Kolory - biały, który reprezentuje srebro, wodę, czystość oraz niepokalanie i czerwony, symbolizujący ogień i krew, a z drugiej strony odwagę i waleczność - ułożone są w dwóch poziomych i równoległych pasach tej samej szerokości. Kolorystyka jest odwzorowaniem godła Polski, czyli białego orła na czerwonym polu.

Dzień Flagi jest świętem stosunkowo młodym, jednak jest coraz częściej doceniane przez obywateli Polski. Obchodząc je w różny sposób, oddajemy szacunek do tego symbolu, możemy to zrobić w bardzo prosty sposób, wystarczy wywiesić flagę przed domem. W ostatnich latach popularne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej, zwyczaj ten został zapoczątkowany przez Lecha Kaczyńskiego

 - Polskie barwy narodowe - chorągiew Rzeczypospolitej Polskiej, flaga państwowa oraz kokarda narodowa - wywodzą się od chorągwi i proporców używanych od średniowiecza przez książęta i królów polskich. Były to płaty materii osadzone na drzewcu, na których umieszczano herby lub inne znaki osobiste symbolizujące władcę - mogliśmy przeczytać na stronie kancelarii prezydenta w 2013 roku. 

Warto również wspomnieć, że oprócz Polski święto własnej flagi obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Chinach, czy na Ukrainie.

2 maja: święto kościelne czy świeckie?

Drugi dzień maja jest świętem państwowym, jednak dzień później Kościół katolicki świętuje uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w rzadkich przypadkach jego obchody przełożone są na dzień wcześniej, jednak to wyjątek. Stało się tak na przykład w 2015 roku, kiedy 3 maja wypadał w piątą niedzielę Wielkanocy, więc uroczystości NMP na mocy dekretu Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów została przeniesiona na 2 maja, pokrywając się z Dniem Flagi. 

  1. Gdzie w Polsce można pojechać na długi weekend? Najlepsze pomysły
  2. Gdzie na weekend poza miastem? Spędź miło czas z najbliższymi
  3. Jaka pogoda czeka nas w długi weekend? Warto wyjechać
  4. Na majówkę za granicą? Świetny pomysł, tylko gdzie?
  5. Jakie święto jest 3 maja? To nie tylko uroczystość państwowa
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News