Chociaż dziura budżetowa wciąż rośnie, a na sam program „500+” brakuje 5 miliardów złotych, rząd wcale nie ma zamiaru oszczędzać – a przynajmniej nie na rolnikach.

Ministerstwo Zdrowia zgodziło się aby rolnicy posiadający gospodarstwa do 6 ha przeliczeniowych byli zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Ilu jest takich rolników. Sporo, bo aż 800 tysięcy. W praktyce oznacza to, że z budżetu państwa pójdzie na ten cel aż 1,8 miliarda złotych.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego tłumaczy, że to sprawiedliwe rozwiązanie. Rolnicy nie mają bowiem prawa odliczenia sobie składek od podatku w taki sposób, jak mogą to zrobić podatnicy PIT.

Co ciekawe, decyzja została podjęta na podstawie przepisów, które są… niekonstytucyjne. I to nie od wczoraj, nie od tygodnia, ani nawet nie od roku. O braku ich zgodności z konstytucją TK orzekł już 6 lat temu. Podkreślano wówczas, że rolnicy są zdecydowanie faworyzowani, na co nie może być przyzwolenia

W 2016 roku, KRUS wyda na emerytury 18 miliardów złotych, przy wpływach ze składek wynoszących 1,6 miliarda. Przeciętna emerytura pochodząca z KRUS to 1081 złotych.

Co sądzicie o takiej decyzji?

źródło: onet

...

Zobacz również