Europejskie Centrum Antyterrorystyczne (ECTC) podało statystyki dotyczące powrotu do Europy żołnierzy ISIS, będących mieszkańcami Starego Kontynentu. Są one mniej liczne niż przewidywano.

W czwartek na zorganizowanym przez Fundację Ofiar Terroryzmu kursie, dowódca hiszpańskiej Guardia Civil i kierujący ECTC płk. Navarrete zwrócił uwagę na dobre przygotowanie wojskowe terrorystów powracających do domów. Zaznaczył też, że fakt powrotów świadczy od porażkach Państwa Islamskiego.

Powroty są mniej liczne niż szacowano, a znaczna część terrorystów „zatrzymana bądź kontrolowana w krajach, do których przybyli”. Pułkownik wspomniał też o powiększającym się odsetku werbowanych przez ekstremistyczne organizacje islamskie kobiet i dzieci.

Szef ECTC wskazał, na konieczność śledzenia „przepływu elementów terrorystycznych”. Zwiększyła się liczba bojowników udających się do, jak to określił Naverrete, „zdestabilizowanych krajów”, jak Libia, Somalia, Jemen, czy Indonezja.

Uwadze Hiszpana nie umknęły też nowe narzędzia, jakimi posługują się terroryści. Według niego odchodzi się dziś od materiałów wybuchowych na rzecz spontanicznych aktów terroru, do których wykorzystuje „zaimprowizowanych środków.

Do szeregów Państwa Islamskiego zaciągnęło się około 5000 stałych mieszkańców Europy. Powróciło – 1650.

źródło: rp.pl

 

 

...

Zobacz również