W Stanach Zjednoczonych odbywają się dzisiaj uroczystości upamiętniające ofiary jednego z największych w historii ataków terrorystycznych, w których zginęło ponad 3 tysiące osób. W tym roku mija już 14 lat od tych tragicznych wydarzeń.

11 września 2001 roku kilkunastu terrorystów Al-Kaidy uprowadziło cztery samoloty pasażerskie. Dwa z nich uderzyły w jeden z symboli Nowego Jorku, bliźniacze wieże World Trade Center, kolejny z porwanych samolotów uderzył w Pentagon a ostatni rozbił się w polu w Transylwanii nie docierając do celu jakim był waszyngtoński Kapitol.

W sumie w atakach zginęło ponad 3 tysiące osób.

Uroczystości upamiętniające ofiary zamachów odbędą się głównie przed pomnikiem ofiar zamachów  9/11. W związku z obchodami w całym Nowym Jorku a w szczególności w obszarze planowanych uroczystości oraz najważniejszych urzędów zostały wprowadzone nadzwyczajne środki ostrożności i dodatkowe patrole policyjne.

W związku z wydarzeniami z 11 września 2001 roku powstało wiele filmów fabularnych i dokumentalnych a także ogrom teorii spiskowych, wśród których jedną z najpopularniejszych jest ta mówiąca o tym, że zamach na WTC był „operacją fałszywej flagi” przeprowadzoną przez amerykański rząd w celu wywołania wojny na Bliskim Wschodzie (do której zresztą doszło).

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: radiozet

...

Zobacz również