Setki tysięcy emerytów nie dostaną 1100 złotych. Rząd chciał to przemilczeć

Setki tysięcy emerytów nie dostaną 1100 złotych. Rząd chciał to przemilczeć Źródło: Flickr - @Kancelaria Premiera

13 emerytura została niedawno ogłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość jako program, który ma pomóc najbardziej potrzebującym emerytom. Jak się jednak okazuje, niektórzy nie mogą liczyć na stawkę, którą oferuje partia rządząca.

13 emerytura wywołała w społeczeństwie umiarkowany optymizm. Ludzie docenili pomysł PiS, który miał pomóc najbiedniejszym seniorom. Wygląda jednak na to, że pomoc oferowana przed państwo nie jest dokładnie taka, jak zostało to przedstawione w początkowej fazie projektu. Niestety oznacza to, że część ludzi nie będzie mogła cieszyć się kwotą, jaka została im obiecana.

Wszystko przez wyliczenia, o których dowiadujemy się dopiero teraz. Przez ich obecność dowiadujemy się, że pieniędzy, jakie mają dostać emeryci, będzie znacznie mniej, choć wyglądało na to, że będą oni mogli cieszyć się znacznym zastrzykiem finansowym. Póki co nie doczekaliśmy się komentarza rządzących w tej sprawie.

13 emerytura niższa niż planowano?

Wystarczy dokonać podstawowych obliczeń, by przekonać się, że kwota nie jest tak wysoka, jak mogłoby się wydawać. Początkowo mówiło się, że wynosić ona będzie 1100 zł. Tak w istocie jest, jednak pieniądze te to kwota brutto. Po potrąceniu podatku okazuje się, że seniorom pozostanie jedynie 888 zł. To znacznie mniej, choć niektórzy już wcześniej byli przekonani, że kwota ta jest podana właśnie w wersji brutto.

Co więcej, okazuje się również, że sytuacja nie jest tak dobra dla emerytów, jak mogłoby się wydawać. Może dojść do sytuacji, w której nie wszyscy będą mogli cieszyć się z dodatkowej kwoty netto w wysokości 888 zł. Jeżeli pobierana emerytura nie przekroczy minimalnej krajowej w wysokości 1100 zł z powodu krótszego stażu pracy, to pobierane świadczenie będzie najpewniej odpowiednio niższe.

Wygląda na to, że osoby, które z jakiegoś powodu nie uzyskały minimalnej krajowej w wysokości 1100 zł, będą mogły liczyć na inaczej liczone pieniądze. Ich 13 emerytura najprawdopodobniej wynosić będzie wówczas około 100% świadczenia pobieranego regularnie. Oznacza to, że jeżeli ktoś regularnie będzie dostawać od państwa 500 złotych, to 13. świadczenie będzie również wynosić 500 złotych. Najniższa możliwa emerytura w wysokości 2 groszy również przyniesie 13. emeryturę w wysokości 2 groszy.

13 emerytura inna dla każdego?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości uchylają się od komentarzy w tej sprawie, ale wszystko zostało wyjaśnione w momencie, gdy dowiedzieliśmy się, że kwota 1100 zł została podana jako kwota brutto. Zdecydowanie odmieniło to opinię społeczeństwa na projekt zatwierdzony przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Projekt został już oficjalnie przyjęty, w związku z czym od maja rozpocznie się wysyłanie seniorom 13 emerytury. Świadczenie to ma być wysyłane corocznie właśnie w piątym miesiącu roku. Mateusz Morawiecki mówił, że uruchomienie programu będzie stanowiło poważny zastrzyk gotówki dla najbiedniejszych emerytów, którzy zmagają się z wieloma problemami.

  1. Małgorzata Kożuchowska pokazała intymne zdjęcie z łóżka. „To musi być miłość”
  2. Marta Manowska się ZAKOCHAŁA! Kto zdobył serce pięknej gwiazdy TVP?
  3. Widzowie TVP nie mogli uwierzyć własnym uszom! Chodakowska tak obraziła celebrytkę, że ta się popłakała na wizji
  4. Tragiczny wypadek w „M jak miłość”. Fani serialu wstrzymali oddech
  5. Ferdek z "Kiepskich" w opałach. Internauci są na niego wściekli!

źródło: Super-Express

Następny artykuł