13 emerytura będzie wypłacana co roku? Jest stanowisko ministerstwa

13 emerytura będzie wypłacana co roku? Jest stanowisko ministerstwa Źródło: Pixabay.com/gosiak1980

13 emerytura, popularnie zwana "trzynastką" zasiliła w tym roku konta emerytów. Beneficjenci programu zastanawiają się czy będzie on realizowany w najbliższych latach.

13 emerytura już zaczyna pojawiać się na kontach emerytów. Wyniosła ona minimalną emeryturę państwową, czyli 1100 zł brutto (nieco mniej niż 900 zł netto).

W tym roku emeryci oprócz „trzynastki” dostali rewaloryzację emerytur i rent, a także dodatkowe świadczenie dla emerytek, które urodziły czwórkę dzieci. Ponadto podniesiona została kwota minimalnej emerytury. To dużo, ale pytanie, czy na tym roku się zakończy?

13 emerytura - czy będzie w następnych latach?

Obecna Minister Finansów, Teresa Czerwińska postanowiła uchylić rąbka tajemnicy.

- Wstępne decyzje budżetowe będą zapadały w maju, czerwcu, gdy do resortów zostaną wysłane tzw. limity wydatkowe. Obecna ustawa jest rozwiązaniem na ten rok, ale zgodnie z oświadczeniem premiera w miarę możliwości budżetowych świadczenie będzie wypłacane w kolejnych latach - powiedziała Czerwińska w rozmowie z Gazetą Prawną.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedzieli, że program będzie kontynuowany w następnych latach, jeśli partia obecnie rządząca wygra zbliżające się wybory parlamentarne w 2019 roku.

Sporo osób wyraziło swoje obawy na temat kosztów programu. Eksperci i obserwatorzy sceny politycznej zarzucają partii rządzącej rozdawnictwo i ostrzegają, że budżet państwa nie jest nieograniczony. W pewnym momencie pieniędzy może po prostu zabraknąć i mogą wystąpić problemy z realizacją któregoś z programów socjalnych. Zarzuty jednak odpiera Teresa Czerwińska.

- Dziś nie mamy jeszcze budżetu na rok 2020, ale mamy solidny fundament pod stabilne finanse publiczne w postaci wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2019–2022. Utrzymujemy w ryzach deficyt budżetowy dzięki stabilizującej regule wydatkowej. Nawet w przypadku pogorszenia koniunktury tempo wydatków nie będzie wyższe - stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kolejna waloryzacja. Trzynastka będzie jeszcze wyższa?

Jeśli program PiS będzie kontynuowany w przyszłym roku, kwota wypłacana przy 13 emeryturze będzie wyższa niż dotychczas o około 25 złotych. Wynika to z obecnego wskaźnika waloryzacji, który utrzymuje się na poziomie 2,94%. Wzrosnąć ma także przeciętna emerytura o około 54 złote netto.

Wzrost wskaźnika waloryzacji wynika ze wzrostu inflacji i podniesienia się kwot realnie wypłacanych wynagrodzeń. Obecnie GUS wskazuje poziom inflacji na 1,8%. Ponadto przyjęto, ze wynagrodzenia w tym roku wzrosną o 5,7%.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Co się dzieje z Aleksandrą Kwaśniewską? TYM zdjęciem rozpaliła Polaków do czerwoności i odpowiedziała na plotki o ciąży. Fani z zachwytu pospadali z krzeseł!
  2. Agnieszka Fitkau-Perepeczko z partnerem. Jest od niej o 41 lat młodszy! Nie uwierzycie kim jest!
  3. Dramat w przestworzach. Samolot stanął w płomieniach, wszyscy pasażerowie nie żyją
  4. TVN przekazał tragiczną wiadomość. Koszmarny wypadek, zginęli wykonując swoją pracę
  5. Mama małej Madzi z Sosnowca pilnie przeniesiona. Jej życiu zagrażało niebezpieczeństwo?

Źródło: Super-Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News