Nie będzie 13. i 14. emerytury? Niepokojące doniesienia, sprawa postawiona jasno przez ekspertów

Nie będzie 13. i 14. emerytury? Niepokojące doniesienia, sprawa postawiona jasno przez ekspertów Źródło: unsplash.com Alex Boyd

13. emerytura nagle się skończy, a 14. wcale nie dojdzie do skutku? Rząd od miesięcy zapowiada korzystne dla seniorów zmiany, jednak coraz więcej wskazuje na to, że rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Wyjątkowo niepokojące doniesienia obiegły media.

13. emerytura od samego początku budzi ogromne poruszenie w opinii publicznej. Jedni są przeciw niej, a drudzy uważają, że jednorazowa wypłata, szczególnie dla osób z niskim świadczeniem, może być pomocna. Jeszcze więcej dyskusji powstało wokół planowanej "czternastki", którą władze kraju zaczęły zapowiadać na krótko po wprowadzeniu "trzynastki". Wówczas rząd niemal pewny był, że lada moment kolejny dodatek dojdzie do skutku. A jak będzie naprawdę? Eksperci postawili sprawę jasno. 

Jak po wyborach będzie wyglądać 13. emerytura i planowana 14.? Eksperci nie mają najlepszych wieści 

Kampania wyborcza dobiegła końca, a zwycięzcą po raz drugi okazał się Andrzej Duda. Jak po reelekcji prezydenta będą wyglądały wprowadzone i zapowiadane wcześniej świadczenia? Na łamach portalu Money.pl możemy przeczytać, że zdaniem ekspertów, obietnice rządu mogą dalece mijać się z rzeczywistością. Według prof. Witolda Orłowskiego, może dojść do wstrzymania "trzynastki" i "czternastki", a zastąpione zostaną wyższymi podatkami. 

- Jeśli rząd uzna, że podniesienie podatków jest niezbędne, to prezydent nie będzie stawać okoniem - mówi dla Money.pl prof. Witold Orłowski.

Ekspert nie ma wątpliwości, że choć wybory władz lokalnych i parlamentarnych będą dopiero za trzy lata, a po wyborach prezydenckich emocje jeszcze nie opadły, kryzys gospodarczy będzie miał miejsce już teraz. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Wybory będą za trzy lata, ale kryzys wywołany pandemią będzie już teraz. Kompletnie zmienią się warunki, w których realizowana będzie polska polityka gospodarcza. Okres, gdy rządowi sprzyjała dobra koniunktura, można było zaspokajać potrzeby bardzo wielu wyborów, jednocześnie nie podwyższając podatków, powoli się kończy - mówił dla Money.pl prof. Orłowski. 

Profesor zwrócił również uwagę na to, jak w takiej sytuacji najprawdopodobniej zachowa się prezydent Andrzej Duda. 

- Jak będzie się zachowywać prezydent? Dopiero to zobaczymy. [...] Proszę zauważyć, że deklaracje o niepodnoszeniu podatków składał dotychczas jedynie Rafał Trzaskowski. Można więc wnioskować, że jeśli rząd uzna, że podniesienie podatków jest niezbędne, to prezydent nie będzie stawać okoniem - dodał. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polski samolot runął na ziemię. Są ofiary śmiertelne, napływają smutne wiadomości

2. Jerzy Stuhr w szpitalu. Nie jest dobrze

Z kolei ekspert Instytutu Emerytalnego, Oskar Sobolewski, nawiązując do hucznie zapowiadanych wcześniej "trzynastek" i "czternastek", a także 500+ przyznał, że w roku 2021 z obietnic rządu mogą pozostać wyłącznie wspomnienia. 

- Fakt, że 13. emerytura była powiązana wyborczo, pozwala postawić pytanie, czy w 2021 roku zostanie wypłacona. Biorąc pod uwagę to, że najbliższe wybory czekają nas dopiero z trzy lata, może się okazać że rząd zrezygnuje z jej finansowania. Natomiast ustawa o 14. emeryturze nie została jeszcze uchwalona, w związku z tym rząd może się z niej w łatwiejszy sposób zrezygnować - wyjaśnia dla Money ekspert Sobolewski. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niebywały splot tragicznych wydarzeń. Nie żyje znany sportowiec, miał olbrzymiego pecha
  2. Mamy nagranie, trwa 3 minuty i widać na nim wszystko. Zaczął kroić kapustę, po chwili miał gotową najlepszą surówkę świata
  3. Niszczycielskie burze wracają nad Polskę. Wiemy, gdzie będzie najgorzej
  4. Maciej Stuhr zdradził prawdę o stanie zdrowia ojca. Jerzy Stuhr pilnie trafił do szpitala
  5. Bardzo mocne słowa o Małgorzacie Trzaskowskiej. Gwiazda TVP zwróciła uwagę na jeden szczegół, który wszystkim umknął
  6. Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje gwiazda YouTube, była w 8. miesiącu ciąży

Źródło: Money pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News