Jak oświadczył wiceminister pracy, Stanisław Szwed, wprowadzenie w życie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych brutto zostanie przełożone w czasie. 

Ustanowienie minimalnej stawki godzinowej w umowach zleceniach, było jednym ze sztandarowych postulatów Prawa i Sprawiedliwości podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku. Wprowadzenie „12 zł za godzinę” w pierwsze 100 dni rządu zapowiadała również premier rządu PiS, Beata Szydło podczas swojego expose.

Jak przekonuje wiceminister pracy, wprowadzenie minimalnej stawki w umowach zleceniach opóźni się w czasie z uwagi na apele przedsiębiorców, którzy mieli prosić rząd by poczekać, ponieważ mają już podpisane kontrakty i ciężko byłoby je zmienić.

Ministerstwo zdecydowało, że wprowadzi w życie rozwiązanie rządu Szydło dopiero we wrześniu (wcześniej miało być w lipcu). Od tego miesiąca wszystkie umowy zlecenia będą musiały uwzględniać minimalną stawkę godzinową na poziomie 12 złotych, a aktualnie już funkcjonujące umowy będą musiały być zmienione do 1 stycznia przyszłego roku.

Jak również podkreślił wiceminister pracy, jego resort w najbliższym czasie nie zamierza ustanawiać nowej stawki minimalnego wynagrodzenia.

Szwed dodał również, iż ministerstwo pracy jest świadome, że nieuczciwi pracodawcy będą przepisywać umowy zlecenie na umowy o dzieło, które nie będą objęte minimalną stawką godzinową.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rmf 

...

Zobacz również