11,5 miliona Polaków może się cieszyć! Dostaną więcej pieniędzy

11,5 miliona Polaków może się cieszyć! Dostaną więcej pieniędzy Źródło: fot. pxhere.com

Emerytura i jej wysokość jest tematem niezwykle drażliwym. W odpowiedzi na rosnące niezadowolenie w związku z pracą ZUS i liczbą pieniędzy przybywających na konto najstarszych Polaków rząd wyszedł z nową inicjatywą. Polacy będą zadowoleni.

Po przywróceniu przez Zjednoczoną Prawicę starego wieku emerytalnego pojawił się spekulacje, że i tak niewydolny ZUS nie poradzi sobie z wypłacaniem świadczeń. Obawy te były całkiem uzasadnione, biorąc pod uwagę fakt, że kilka lat wcześniej rząd PO musiał ukraść 153 miliardy, by ratować państwowego ubezpieczyciela. Pikanterii aferze dodaje fakt, że aż 19 miliardów z pieniędzy, które według Donalda Tuska nigdy nie należały do Polaków, po prostu zniknęły. Usłyszeliśmy wówczas, że zostały one spożytkowane na tajemnicze działania rządu, a kto się za nie opalał na tropikalnych plażach, nie wiadomo. - To są na pewno jakieś kwoty, które wynikają z różnych takich działań i nie chciałabym tutaj nikogo wprowadzać w błąd - niezdarnie tłumaczyła się Małgorzata Kidawa-Błońska.

Polacy się ucieszą. Wzrośnie im emerytura

By ratować sytuację, nowy rząd wyszedł z inicjatywą nałożenia obowiązku odkładania składek emerytalnych do wybranego funduszu przez pracodawców. Obowiązkiem tym objęci zostaną wszyscy zatrudniający powyżej 250 osób. Minimalna składka dla pracodawców wyniesie 2% zarobków pracowników, a dla samych pracowników 1,5%. W założeniu ma to doprowadzić do odkładania przez zatrudnionego miesięcznej pensji w skali roku. Do wszystkiego dokładać ma się państwo, a pieniądze będą oczywiście obracane, tak by zarabiały same na siebie. Programem objęte zostanie 11,5 miliona pracowników. Odkładanie dodatkowych pieniędzy będzie obowiązkowe dla zatrudniających, lecz nie dla zatrudnionych. Dodatkowo karane a być nakłanianie pracowników do odstąpienia od PPK. Środki karne wciąż są jednak wypracowywane. Cały pomysł rządu opiera się o idee tzw. III filar systemu emerytalnego. Dla najuboższych rząd planuje przygotowanie ulg podatkowych, by nakłonić ich do odkładania w ramach PPK. System ma przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki i powstawania nowych miejsc pracy i sprawić, by emerytura statystycznego Polaka wzrosła. - Ograniczona do poziomu nie większego niż 0,5% opłaty stałej oraz do 0,1% opłaty zmiennej wysokość opłaty za zarządzanie PPK wraz z rozbudowanym systemem instytucjonalnego nadzoru nad PPK ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oraz innych instytucji, w połączeniu z możliwością dziedziczenia środków z PPK będą się przyczyniały do długoterminowego wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Bodziec do rozwoju otrzyma też giełda papierów wartościowych - powiedział dr Marcin Wojewódka, członek zarządu Instytutu Emerytalnego. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Strzelanina pod polską podstawówką! Dzieci uciekały przerażone
  2. Co ukrywa Macierewicz? Szokujące doniesienia ws. katastrofy smoleńskiej
  3. Cały świat się z nas śmieje! Nowy pomysł PiS to kuriozum
źródło: interia.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News