PiS planuje 1000 plus?! Nigdy nie zobaczycie tych pieniędzy

PiS planuje 1000 plus?! Nigdy nie zobaczycie tych pieniędzy Źródło: Fot. Flickr/Kancelaria Sejmu

1000 plus od jakiegoś czasu elektryzuje opinię publiczną. Niektórzy posłowie Prawa i Sprawiedliwości otwarcie zapewniają bowiem, że świadczenie w wysokości 500 zł dla polskich rodzin to zdecydowanie zbyt mało. Jak się jednak okazuje, parlamentarzyści ponad partyjnymi podziałami chcą wypłacać podobną zapomogę... swoim zawodowym kolegom, a nie najuboższym obywatelom.

1000 plus przewija się w debacie publicznej już od kilku miesięcy. Wewnątrz obozu władzy pojawiły się bowiem głosy, według których dotychczasowy program socjalny dla rodzin po prostu przestał wystarczać. Swój wpływ miała mieć na to między innymi rosnąca inflacja.

1000 plus ostatecznie wejdzie w życie? Jest pomysł na program dla... byłych parlamentarzystów

Co ciekawe, senatorowie Platformy Obywatelskiej mają całkowicie inny pomysł na projekt dotyczący zapomogi. Jak zapewniają, to byli parlamentarzyści, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję, powinni przez co najmniej rok (z możliwością przedłużenia na odpowiedni wniosek) otrzymywać najniższą emeryturę wysokości 1029,80 zł brutto, jeśli nie posiadają innego źródła dochodu. Łącznie program pochłaniałby więc rocznie 2 mln zł, do których naliczyć należy także 18 mln zł na dodatkowe emerytury dla parlamentarzystów. Ten punkt także znalazł się bowiem w projekcie nowelizacji ustawy. Na razie pomysł wprowadzenia projektu w życie poparli senatorowie Platformy Obywatelskiej. - Nowelizacja jest wyrazem solidarnej troski o los byłych parlamentarzystów, którzy nie mają źródeł utrzymania i popadli w niedostatek. (...) Sytuacje takie zdarzają się zwłaszcza parlamentarzystom z dłuższym stażem - napisano w projekcie nowelizacji.

Prawo i Sprawiedliwość da się przekonać Platformie Obywatelskiej? To zapewni powodzenie projektu

Komisje senackie i resort finansów wypowiadają się na razie na ten temat krytycznie. Co ciekawe, parlamentarzyści PiS zdają się jednak przekonywać do pomysłu działaczy opozycji. Jeżeli zgodnie zagłosowaliby za jego wejściem w życie, trudno byłoby go w jakikolwiek sposób zablokować. - Ten element wsparcia powinien być przedmiotem naszego zainteresowania - stwierdził już w rozmowie z mediami poseł z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego, Ryszard Majer.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Polacy zastanawiają się obecnie, skąd miałby się wziąć pieniądze przeznaczone na realizację kontrowersyjnego programu. Jeden z polityków Platformy Obywatelskiej ujawnił swój pomysł na posiedzeniu trzech senackich komisji w czasie dyskusji na ten właśnie temat i naprawdę zaskoczył. - Z tych środków, które zostały zabrane autorytarnie w wyniku redukcji wynagrodzenia - ujawnił ostrym tonem wyraźnie poirytowany Jan Rulewski.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Morawiecki przegrał! Teraz nie ma wyboru, musi ponieść karę
  2. Jak ubrać noworodka na spacer zimą? Nie przezięb i nie zgrzej maluszka!
  3. Polacy dostaną po 10 000 zł! Sejm przyjął specjalną ustawę
  4. Jak ubrać dziecko na spacer jesienią? Najmodniejsze i najpraktyczniejsze rozwiązania
  5. Nocne głosowanie! PiS przyjął właśnie ustawę, teraz Duda musi podpisać
Następny artykuł