IMGW: Wodny kataklizm zmierza ku Polsce i uderzy w LĄD. Najpotężniejszy z możliwych

IMGW: Wodny kataklizm zmierza ku Polsce i uderzy w LĄD. Najpotężniejszy z możliwych Źródło:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed sztormem hulającym po Bałtyku. Podmuchy wiatru mają być bardzo silne, szczególnie na morzu oraz na wybrzeżu. Zagrożona jest jednak niemal cała północna Polska. Niebezpiecznie ma być również w górach.

Na terenie Pomorza Zachodniego oraz nad Bałtykiem obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem oraz alerty hydrologiczne. Eksperci ostrzegają przed sztormem. Szczególnie niebezpiecznie ma być na otwartym morzu oraz wzdłuż linii brzegowej.

Ostrzeżenia dla północnej Polski

Na terenie województw pomorskiego oraz zachodniopomorskiego przewidywany jest silny wiatr, którego średnia prędkość będzie wynosić od 30 do 45 km/h. Jego porywy mogą osiągnąć jednak nawet od 75 do ponad 100 km/h. Wystąpią również umiarkowane opady deszczu - od 10 do 20 litrów na metr kwadratowy (miejscami nawet 35 l). Dla województwa pomorskiego wydano ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia, natomiast dla zachodniopomorskiego - drugiego. W praktyce oznacza to, że na Pomorzu przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, a nawet zagrożenie życia. Na Pomorzu Zachodnim nastąpi natomiast wzrost stanów wody na rzekach powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych. - Nad morzem będzie dziś bardzo niebezpiecznie, podobnie w górach. Prędkość wiatru dojdzie nawet do 100 kilometrów na godzinę, a miejscami ją przekroczy. Wiatr to ten aspekt pogody, który dziś będzie nam najbardziej doskwierał, bo mówimy o sztormie na Bałtyku. Już dziś na Bałtyku sztorm - 10 w skali Beauforta - ostrzega prezenter TVN Meteo Maciej Dolega. Źródło: tvn24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News